banner29

Coronavirus testleri belirti göstermeyenlere de yapılacak

Trump yönetimi yetkilileri yeni kararın siyasi bir adım olmadığını, 'mevcut deliller çerçevesinde toplum sağlığı için en iyi yaklaşım' olduğunu söyledi.

Sağlık 19.09.2020, 22:26
Coronavirus testleri belirti göstermeyenlere de yapılacak

ABD'de Coronavirus'ü testinin kimlere yapılacağıyla ilgili kuralı ikinci kez değiştirdi. Daha önce virüse yakalananlar arasında sadece hastalığın belirtilerini gösterenlere test uygulanırken, bundan böyle belirti göstermeyenlere de test yapılması gerektiği açıklandı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre Bulaşıcı Hastalıklar Topluluğu adlı kurumun başkanı Thomas File, “Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin test yaptırma kurallarında yeniden bilime dayalı bir yaklaşım sergilemesi toplum sağlığı ve bu pandemiye karşı ortak mücadelemiz açısından iyi bir haber” dedi.

Reuters haber ajansına konuşan Trump yönetimi yetkilileri bu yeni kararın siyasi bir adım olmadığını, “mevcut deliller çerçevesinde toplum sağlığı için en iyi yaklaşım” olduğunu söyledi.

ABD Hastalıklardan Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Ağustos ayının sonlarında yayınladığı açıklamada virüse yakalananlarla temasta bulunanların hastalık belirtisi göstermemeleri durumunda test yaptırmasının gerekli olmadığı savunulmuştu. Bu açıklama eyaletlerdeki sağlık yetkililerinin ve uzmanların tepkilerine yol açtı.

TRUMP, TEST YAPILMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI

CDC 24 Ağustos’ta yayınladığı açıklamanın öncesinde, virüse yakalananlarla temasa maruz kalan herkesin test yaptırması gerektiğini savunuyordu. Dolayısıyla, dün yayınlanan açıklamada bu çağrı yinelenmiş oldu.

3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için kampanyasını sürdüren Trump, Haziran ayında bir miting sırasında yaptığı konuşmada, virüs testi yaptırmanın “iki ucu keskin bıçak” olduğunu savunmuş, vaka sayılarının artmasının Amerika’yı “olduğundan daha vahim durumda” gösterdiğini iddia etmişti. Trump’ın mitingde “Lütfen, testleri biraz yavaşlatın” şeklindeki ifadesiyle ilgili olarak bir Beyaz Saray yetkilisi Reuters’a açıklamada bulunarak bu sözlerin espiri niteliğinde olduğunu savundu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?