banner29

Erdoğan müjdeyi vermişti! Bakanlık kadroyu açıkladı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama bekleyen sağlık çalışanlarına verdiği müjdenin detaylarını açıkladı

Sağlık 24.05.2019, 03:04
Erdoğan müjdeyi vermişti! Bakanlık kadroyu açıkladı...

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu  yıl içerisinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için  süreci başlattık" diyerek atama bekleyen sağlık personeline müjde verdiğini  hatırlatarak, "Tüm sağlık çalışanlarımız adına Sayın Cumhurbaşkanımıza  teşekkürlerimi arz ediyorum." ifadelerini kullandı.

Hizmete yeni açılan ve açılacak olan sağlık birimlerinin acil  ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir  şekilde yürütülebilmesi amacıyla talep edilen 29 bin 689 kadro için personel  ataması izninin uygun görüldüğünü belirten Koca, şunları kaydetti:

"İlk etapta 6 bin 835'i hemşire, bini ebe ve 3 bini sağlık memuru  olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi,  diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti,  perfüzyonist ve sağlık fizikçisi kadrolarına toplam 12 bin personel alımı  gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi KPSS ile atanacak olan personelin 10  bini yataklı tedavi kurumlarında, bini temel sağlık hizmetlerinde, bini de acil  sağlık hizmetlerinde görevlendirilecek."

Koca, söz konusu atamalara ilişkin duyuruların Sağlık Bakanlığı  Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden  (https://yhgm.saglik.gov.tr) takip edilebileceğini ifade ederek, sağlık camiasına  hayırlı olmasını diledi.

'SAĞLIK PERSONELİMİZİN GÖREVLERİNİN YENİDEN TANIMLANMASI ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Başta hemşire ve ebeler olmak üzere sağlık meslek mensuplarının 'yardımcı sağlık personeli' statüsü ile çalışmalarına son vermek temel hedefimizdir." ifadesini kullandı. 

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'nda sağlık çalışanlarına verdiği iftar davetine katıldı.

Burada yaptığı konuşmasında Koca, Sağlık Bakanlığının vizyonunun, toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının  korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine  kolayca erişebilmesi olduğunu söyledi.

"Sağlıklı bir toplum olma hedefimize ulaşmadaki en büyük gücümüz, her biri sağlık hizmetine kendini adamış olan doktorundan hasta bakıcısına kadar  geniş yelpazedeki fedakar sağlık çalışanlarımızdır." diyen Koca, fedakar  çalışanları sayesinde Türkiye'nin sağlık sisteminde büyük aşamalar kaydettiğini  vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin onuncusunun açılışını önümüzdeki günlerde Bursa'da yapacaklarını bildiren Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehir hastanelerimizde hizmetin son noktasına ulaşabilmek iyi  yetişmiş, görevini ibadet aşkıyla yapan çalışanlarımız sayesinde mümkün  olacaktır. Bu hastanelerimizde ulaştığımız hizmet kalitesini bütün sağlık  kuruluşlarımıza yaymanın gayreti içinde olacağız. Son dönemde zatıalinizin  desteği sayesinde çalışanlarımızın özlük haklarında önemli adımlar atılmış oldu.  Bu yılbaşından itibaren hekimlerin emekli maaşlarındaki ek ödeme devreye girdi.  Yıllardır telaffuz edilen sağlık personelimizin fiili hizmet zammı, genel bilinen  adıyla yıpranma tazminatı artık gerçek oldu."

Bakan Koca, sağlık hizmetinin insan odaklı olduğunun, doktorundan  hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedakarlık istediğinin altını  çizdi.

Sağlık hizmetinde zaman zaman istenilmeyen olayların yaşandığını  söyleyen Koca, bu hususun sadece Türkiye'nin değil birçok ülkenin önemli bir  sorunu olduğunu kaydetti.

"Güçlü hasta-hekim iletişimi önceliğimizdir"

Yapılan yasal düzenlemeyle, artık sağlık çalışanına şiddet  uygulayanlar hakkında şikayete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem  başlatıldığına ve bu kişilerin salıverilmeden savcılığa sevk edildiğine dikkati  çekerek, sağlık çalışanlarının ifadelerinin de iş yerlerinde alındığını bildirdi.

Koca, "Ceza Kanunu'nda sadece sağlık çalışanlarına yönelik değil,  bütün şiddet olaylarında, hırsızlık, gasp ve benzeri olaylarda herkesi  ilgilendiren, kamu vicdanını rahatlatıcı genel düzenlemelerin önümüzdeki günlerde  gündeme gelecek olan Adalet Reformu'nda yer alacağını umuyorum." ifadelerini  kullandı.

Konuya sadece bir asayiş sorunu olarak yaklaşmanın ve çözümünü sadece  bir noktada aramanın netice vermediğini belirten Koca, bunun için çok yönlü bir  yaklaşımla tedbirlerin artırılması gerektiğine işaret etti.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı hazırladık ve aşama aşama  uygulamaya başlıyoruz. Konusu insan olan, nesnesi insan olan ve insanın mahremine  müdahale hakkı olan bir mesleğin insani yönü ihmal edilmemelidir. Sağlık talebine  muhtaç olan insanın beklentisi tüm bilimsel ve teknolojik desteklerden önce  kendine güven veren bir güler yüzdür. Güvenli bir hizmet ortamı ve güçlü  hasta-hekim iletişimi önceliğimizdir."

Hastanın ve sağlık çalışanlarının kendini karşılıklı güvende  hissedeceği bir hizmet ortamını sağlamaları gerektiğine vurgu yapan Koca, "İşini  bilgiyle, ilgiyle ve sevgiyle yaptığına inandığım sağlık personelimizin meslek ve  görev tanımlarının çağdaş normlara göre yeniden tanımlanması çalışmalarına  başladık. Başta hemşire ve ebeler olmak üzere sağlık meslek mensuplarının  yardımcı sağlık personeli statüsü ile çalışmalarına son vermek temel  hedefimizdir." ifadesini kullandı.

Koca, diyaliz teknikerleri ile başlanılan çalışmayı diğer sağlık  meslek mensuplarına da yaygınlaştırarak, meslek mensuplarının asli görevlerinde  çalışmalarını temin edeceklerini belirtti.

Sağlıkta hizmetin kalitesi kadar, sürdürülebilirliğin de önem arz  ettiğini aktaran Koca, sürdürülebilir bir sağlık sistemi için kaynakları  Türkiye'nin üretmesi gerektiğine dikkati çekti.

Koca, aşı, ilaç ve tıbbi cihaz teknolojisini yerelleştirerek,  Türkiye'nin jeopolitik durumu ve son dönemde bölgesinde kazandığı nüfuzu da göz  önüne alarak önemli bir ekonomik fırsata dönüştürmenin mücadelesini verdiklerini  kaydetti.

Bakan Koca, biyoteknoloji alanında çalışmalar yapıldığını, sağlıkta  büyük veri yönetimi ve yapay zekanın gündemlerin başında yer alacağını sözlerine  ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?