banner29

Evde nasıl spor yapılır? Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir?

Koronavirüs sebebiyle vatandaşların sosyal izolasyon amacıyla evlerde kaldığı şu günlerde hareket alanı kısıtlandığı için koşu yürüyüş vb. aktiviteler yapılamıyor. yaşanan bu gelişmelerde vatandaşlar "Evde spor yapılır mı? Evde nasıl spor yapılır? Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir? Plank nedir? Plank hareketi nasıl yapılır? Plank hareketi ne kadar yapılmalıdır? Vücut ağırlığıyla yapılan sporun faydaları nelerdir?" gibi sorulara cevap arıyor.

Sağlık 09.04.2020, 13:14 23.11.2020, 19:11
Evde nasıl spor yapılır? Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir?

İşte Koronavirüsten korunmak amacıyla evlerde duran vatandaşlar için "Evde spor yapılır mı? Evde nasıl spor yapılır? Evde yapılabilecek egzersizler nelerdir? Plank nedir? Plank hareketi nasıl yapılır? Plank hareketi ne kadar yapılmalıdır? Vücut ağırlığıyla yapılan sporun faydaları nelerdir?" sorularının cevapları.

EVDE SPOR YAPILIR MI?

Spor vücudun belli egzersizlerle dinç kalmasına yardımcı olan bir aktivite bununla beraber hareket alanı kısıtlı olsa da ev ofis gibi bir çok alanda da icra edilebilir.

EVDE NASIL SPOR YAPILIR?

Evde yapılabilecek birkaç pratik egzersizle sanki spor salonuna gidilmiş gibi fit bir vücuda sahip olunabilir. Burada önemli olan husus istikrar yani devamlılık.

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER NELERDİR?

Ev, ofis gibi küçük alanlarda yapılabilecek birçok egzersiz bulunuyor. İşte o egzersizlerden bazıları:

1) Lunge Dips - Dalma hareketi

Bu egzersiz sağ ayağı öne doğru açıp çömelerek yapılıyor. 10 defa yapıp 1 dakika veya daha az bir süre dinlenerek tekraren 10 defa daha yapılarak 5 tekrar şeklinde yapılabilir. Yani toplanda 50 defa aralıklarla yapılabilir. Aynı sayıyla sol ayakla da yapılması gerekiyor.

2) Plank hareketleri

Plank nedir?

Plank vücudun belli bir harekette belli sürelerle sabit tutulması olarak adlandırılabilir.

Plank hareketi nasıl yapılır?

Plank hareketinin üç temel duruşu vardır. Bunlar düz plank, yan plank ve ters plank hareketi olarak isimlendiriliyor. Düz ve yan plank hareketinin varyasyonu olarak farklı bir çok hareket üretilebilir.

Plank hareketi ne kadar yapılmalıdır?

Kasların yanma eşiğine göre 1 ve ya 2 dakikalık 2 veya 3 set şeklinde yapılabilir.

İşte plank hareketlerine bazı örnekler:

3) Burpees 5 hareket

Bu egzersiz peşpeşe yapılan bir çalışma. Ayakta düz durarak başlanır. Çömelerek aşşağı inilir. Sonra elleri öne ve ayakları arkaya atarak plank pozisyonuna geçilir. Ayaklar ellere doğru çekilir. Ve eller yukarı kaldırılarak ayağa yani ilk pozisyona doğru zıplayarak geçilir.

Bu egzersizlerin yanında mekik şınav gibi bilinen egzersizler de eklendiğinde günlük olarak vücudun ihtiyacı olan enerji tüketimi tamamlanmış olur. Evde yapılan sporun artılarından biri de vücudun kendi ağırlığıyla yapılıyor olmasıdır.

Vücut ağırlığıyla yapılan sporun faydaları nelerdir?

Herhangi bir ağırlık veya ağırlık makineleri kullanmadan yapılan egzersizler direnç egzersizi olarak geçer ve yapılan bu sportif aktiviteler etkili yağ yakıcı hareketler olarak tanınırlar. Mesela yüzme, yoga, pilates gibi bedenin kendi kendine direnç gösterdiği her hareket vücuttaki yağları yakarak kas oluşumunu hızlandırır.

(Haber Vakti)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?