banner30

banner29

Hantavirüsün 4 yeni türünü ilk kez dünyaya Türk bilim insanları duyurmuştu!

Çin'de bugün ortaya çıkan 'hantavirüs' salgının ardından akıllara 7 ay önce Türk bilim insanlarının çok nadir rastlanan 4 hantavirüsü tüm dünyaya duyurmuştu.

Sağlık 24.03.2020, 16:03 24.03.2020, 16:15
Hantavirüsün 4 yeni türünü ilk kez dünyaya Türk bilim insanları duyurmuştu!

Kemirgenlerden insanlara bulaşan virüsler, ateş ve kanama ile seyreden böbrek yetmezliği nedeniyle ölüme yol açabilen hantavirüs, Çin'de bugün bir insanın ölümüne yol açarken onlarca kişinin karantinaya alınmasına neden oldu. Bu haberin ardından akıllara geçtiğimiz ayşarda Türk bilim insanlarının ortaya koyduğı 'hantavirüs' türleri akıllara geldi.

TÜRK BİLİM İNSANLARI 4 TÜRÜNÜ KEŞFETMİŞTİ

Türk bilim insanları geçtiğimiz aylarda bu konuda yaptıkları çalışmayla, Dobrava Hantavirus İğneada’, ‘Dobrava Hantavirus Giresun’, ‘Puumala Hantavirus Bartın’, ‘Tuula Hantavirus Palandökenadı verilen ve çok nadir rastlanan 4 virüs tespit etmişti. 

MEHMET ALİ ÖKTEM HANTAVİRÜSLE İLGİLİ TÜM DETAYLARI BÖYLE AÇIKLAMIŞTI

Hantavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, 2000 yılından bu yana hanta virüsüyle ilgili saha çalışması yaptığını ve TÜBİTAK Projesi yürütücülüğünü üstlendiğini belirtmişti. Hanta virüsünün, kemiricilerde özellikle fare popülasyonu içinde salgın olması durumunda insanlara bulaşabildiğini dile getiren Öktem, bu virüsün kanamalı ateş ve böbrek yetmezliğiyle giden enfeksiyona yol açtığını bildirmişti. Virüsün kemiricilere zarar vermediğini, kemiricilerin saçtığı salgıların insanlara soluma yoluyla bulaştığını kaydeden Öktem, 4 yeni hantavirüsü dünyaya ilk kendilerinin duyurduğunu açıklamıştı.

Habervakti

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Bele Getse İnsanlar Hepsi Virüs Yapaçağ Amerka Kore Ruslar Ele Virüs Yapınki İnsanlar İşsiz Dayanmasın Allah Korusun Kiyamet Günü Davam Edir Bizler Anlamırığ PEYĞENBERİMİZ ŞU GÜNÜMÜZÜ ANLATMIŞ BİZ İNSANLARDA KAHİNLERİN SÖZLERİN GÖZÜMÜZDE BÖYÜDÜRÜK KAHİNLER PEYĞENBERİMİZİN SÖZLERİNDEN KULANILAR SİÇAN YENİ FARE İLİ KÖTÜ ZATEN FARENİ GÖREN İNSANLAR KORKUR KAÇIR FARE KİTLIĞ İLİ GETİRİR İNSANLAR NE VARSA YUVAYA DAŞIDI KAHİNLER SİÇAN İLİN SÖYLEDİKLERİN FAREYE UYĞUNLAŞDIRIP SÖYLEYİLER ŞUNUN ÜÇÜN DOĞRU OLUR PEYĞENBERİMİZİN SÖZLERİ İLE KAHİNLERİN SÖZLERİN YANAŞI GETİRMEYİN ZATEN ARTIĞ HAYATIMIZA YAŞAMIZA İNAMIZ KALMAYIP GÜNDE BİR HASTELİĞ ÇIKIR KARŞIMIZA
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?