Hayat kadar acı!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde 19. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında düzenlenen acı biber yeme yarışmasında renkli görüntüler ortaya çıktı. Yedikleri biberin acısıyla yanan yarışmacıları protokol üyeleri su dökerek serinletirken yarışmanın birincisi 3 dakikada 315 gram acı biber yiyen Hasan Özdil oldu

Hayat kadar acı!
Kumluca’da 19’uncusu düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında ’Acı Biber Yeme Yarışması’ yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki yarışma öncesi, jüri üyeleri tarafından hassas terazide tartılan biberler, yarışmacılara teslim edildi.Yarışmada biri kadın 18 yarışmacı iki grupta mücadele etti. Yarışmacılara acı biberlerle birlikte domates ve ayran da verildi.

 

Davul zurna eşliğinde başlatılan yarışta 3 dakika içinde en fazla biberi yemek için mücadele eden yarışmacılar, ilginç görüntüler oluşturdu. Bazı yarışmacılar yedikleri biberlerin acısına dayanamayarak, protokol üyelerinden ’yandık’ diye yardım istedi. Protokol üyeleri de pet şişelerdeki suları yarışmacılara dökerek serinletmeye çalıştı.

3 DAKİKADA 315 GRAM ACI BİBER YİYİP BİRİNCİ OLDU 


Yarışma sonunda jüri üyeleri tarafından yapılan tartı kontrolünde 3 dakikada 315 gram acı biber yiyen Hasan Özdil birinci, 299 gram acı biber yiyen geçtiğimiz yılın birincisi Hüseyin Akşit ikinci, 279 gram acı biber yiyen Mehmet Ateş ise üçüncü oldu.Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yarışmaya katılmak isteyenlerin sadece Kumluca değil, Türkiye’nin değişik yerlerinden de geldiğini söyledi. Acı biber yemenin amacının Kumluca ve yöresine sera üretimini anlatmak, üreticilerin topluma ürettikleri ürünleri ’kendimiz üretiyor, kendimiz yiyoruz’ mesajı vermek olduğunu hatırlatan Çetinkaya, şunları söyledi:

"Kumluca seralarından her türlü sebzenin üretildiği bir üretim bölgesi. Burada yediğimiz biberi kendimiz üretiyoruz, önce kendimiz tüketiyoruz ki ürettiğimiz ürüne güveniyoruz. Güvenilir gıda noktasında Türkiye’de en güvenilir tarımsal üretim yapılan bölgeyiz. Bugün de gördünüz kendi ürettikleri ürünleri üreticimiz yıkamadan tüketti. Bunun çıkış noktası buydu ancak işin esas olanı zoru başarmaktı" dedi.

'KENDİMİZ ÜRETİYORUZ KENDİMİZ YİYORUZ' 


Acı biber yeme yarışmasında 315 gramla birinciliği elde eden Hasan Özdil, "Kendimiz üretiyoruz, kendimiz yiyoruz. Buradan bunu tüm dünyaya duyuruyoruz. Biz biberi sera içinde de yıkamadan yiyoruz. Bu yarışmayı düzenlediği için Kumluca Belediye Başkanımız Hüsamettin Çetinkaya’ya teşekkür ediyoruz" dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5