HIV virüsü nedir? HIV nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

HIV virüsü nedir? Bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan ve kişiyi ölüme kadar götüren tehlikeli ve ölümcül hastalık listesinde sayılan HIV virüsü sosyal medyanın gündemine oturdu. Kişinin direnci yok olduğu zaman bütün hastalıklara daha kolay yakalanır ve sonu ölümcül olabilir. İşte HIV virüsü nedir? HIV nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Merak edilen detaylar haberimizde...

HIV virüsü nedir? HIV nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

AIDS'in belirtileri virüsü aldıktan yıllar sonra ortaya çıkabilir. Hastalık başlangıçta belirti vermeden vücutta yavaş yavaş bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu durumda sağlıklı görünen bir kişi aslında HIV virüsü taşıyıcısı olabilir; belirtiler zamanla kendini göstermeye başlar.

 HIV virüs taşıyıcısı, hasta görünmeyebilir veya taşıyıcı kişi kendini hasta gibi hissetmeyebilir. Çünkü, taşıyıcılarda AIDS belirtilerinin ortaya çıkmasına veya ölüme yol açan şey HIV virüsünün kendisi değildir, vücudun bağışıklık sisteminin çökmesiyle tamamen savunmasız kalması sonucu daha rahat oluşabilen enfeksiyonlardır.

 HIV bulaşan bir kişide virüs alındıktan yaklaşık 3-4 hafta içinde soğuk algınlığı benzeri ateş, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler olur.

 AIDS'li hasta yıllarca sağlıklı yaşayabilir

Birkaç gün süren bu durumdan sonra HIV taşıyan kişiler herhangi bir belirti olmadan, yıllarca normal, sağlıklı görünümde yaşamlarını sürdürürler. Fakat ömür boyu HIV virüsü taşıyıcısı ve bulaştırıcısıdır.

 Hastada, diyet yapmadığı halde iki aydan kısa zamanda 7-10 kg kilo kaybı görülür.

 Dil üzerinde ve ağız içinde beyaz yaralar, ilerlemiş dönmelerde ise uzamış ishaller, boyun, koltukaltı gibi bölgelerde lenf bezelerindeki şişlikler, aralıklı ateş yükseklikleri görülebilir.

 AIDS tedavisi nasıl yapılır?

AIDS’e karşı mücadelede hastalığın erken tanısı ve tedavisi oldukça önem taşır. Şüpheli durumlarda kişilerin mutlaka HIV testi yaptırmaları önerilir. Test sonucu, Anti-HIV pozitif olan kişiler bu sonucu başka yöntemlerle de doğrulatmalıdır. Anti-HIV antikorların ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle test, bulaşma olduktan 3 ay sonra yapılmalıdır. PCR yönteminde ise bu süre 3 haftaya kadar düşer. Erken teşhis HIV virüsünün başkalarına bulaşmasını önler ve AIDS hastalığına gidişi geciktirir.

 Erken teşhis başka kişilere bulaşmayı önler

 AIDS hastalığının tedavisinde erken tanı çok önemlidir. AIDS ile mücadelede erken teşhis hem kişinin erken evrede takip ve tedavisinin planlanmasında hem de başka insanlara bulaşmasının önlenmesi açısından önemlidir. Erken teşhis tedavi başarısını da olumlu yönde etkiler.

 İlaç tedavisindeki amaç...

 Tıp bilimindeki gelişmeler sonucunda, AIDS hastalığının ilaçla tedavisinde çeşitli alternatifler vardır. Antiretroviral denilen bu ilaçlar, vücudun farklı mekanizmalarında işlev görür. Bu nedenle hastalığın tedavisi, bu ilaçların birkaç tanesinin kombinasyonu ile planlanabilir. Tedavinin amacı; kandaki virüs miktarını gösteren viral yük denilen değeri en alt düzeye indirmek, bağışıklık sistemini korumak ve yaşam kalitesini artırmaktır.

 AIDS hastalığının tedavisi, kesintisiz olarak devam etmeli ve doktor kontrolünde olmalıdır. Tedavide bağışıklık sisteminin zayıflamasından faydalanarak vücuda zarar verebilecek fırsatçı enfeksiyon denilen etkenler kontrol altında tutulmalıdır. Gün geçtikçe yeni tedavi seçenekleri geliştirilse de henüz bu hastalığa karşı aşı geliştirilmemiştir. AIDS hastası, doktor kontrolünde olup tedavisine uyduğu sürece uzun yıllar yaşamını sürdürebilir. Tedavi altındayken hastalığın bulaştırıcılığı da azaltılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5