banner30

banner29

İftardan sonra mide şişkinliği nasıl geçer?

Oruç tutarken saatlerdir aç olan mideye bir anda fazlaca yemek yüklemesi yapıldığında mide birden şişer ve rahatsızlık verir. Peki bu durumu yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlık 17.04.2021, 21:00
İftardan sonra mide şişkinliği nasıl geçer?

İftardan sonra mide ağrısı ve şişkinlik pek çok insanda sıkça görülen bir durumdur. Bunun sebebi uzun saatler oruç tutulduğundan ve midenin aç, susuz kalmasından dolayı bir anda yoğun miktarda yiyecek alındığında mideye ağır gelmesidir. İnsanlar iftarda birkaç önemli noktaya dikkat ederek bu sorunu engelleyebilirler.

  • İftarda yenilen yemeklerin çok soğuk ve çok sıcak olmaması bu noktada oldukça önemlidir.

  • İftarda mümkünse önce 1 bardak su ve 1 kase çorba içerek sonrasında mideye kısa bir dinlenme zamanı verilebilir. Bu sürede akşam namazınızı kılabilirsiniz.

  • İftarda aşırı yağlı yemeklerden kaçının

  • İftarda gazlı içeceklerden kaçının. Bu içecekler mideyi hemen şişirip yanında yenilen yemeklerinde zarar vermesine yol açar.


İftardan sonra şişkinlik nasıl geçer?

  • İftar sonrası eğer mümkünse kısa bir yürüyüş yapmak midede fazla yemek sonrası oluşan şişkinliğe iyi gelirdi ancak malum içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bu durum pek mümkün olmayabiliyor. Kısıtlamalar olduğundan dışarı çıkılamadığından evde egzersiz yaparak da bu şişkinliği engelleyebilirsiniz.

  • İftardan sonra bitki çayı içmek de mide şişkinliğine iyi gelir. Özellikle yeşil çay ve papatya çayı içerseniz midenizin rahatladığını hissedebilirsiniz.

  • İftardan sonra herkesin bildiği ve sıkça tükettiği bir diğer mide şişkinliğine iyi gelen çözüm ise şüphesiz maden suyudur. Maden suyu içildiğinde de midedeki gaz oranı azalarak şişkinliği azaltır.

  • İftar sonrası naneli sakız çiğneyerek de midenin şişkinliğini engelleyebilirsiniz. Özellikle naneli olmasının sebebi nanenin mide asidinin yükselmesini önlemesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken reflü hastalığınız varsa nane şekerinden kaçınmanız gerekir. 

  • İftardan sonra kakule çiğneyerek de mide şişkinliğinin geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sindirim problemlerine yol açmamak için yemeklerin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına da ekstra özen göstermelisiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?