banner30

banner29

İşte Kahvenin İnsan Vücuduna 10 Etkisi

Diyetisyen Naile Ganioğlu, kahvenin insan vücuduna 10 etkisini kaleme aldı..

Sağlık 30.11.2017, 07:56 30.11.2017, 07:56
İşte Kahvenin İnsan Vücuduna 10 Etkisi
Kahve artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Önemli markaların girişimcilik kapsamında tüketime teşvik ettiği ve trafikte, otobüste, metroda, kısaca yaşamın her alanında içilen sıcak içeceklerden.. Peki ya gerçekte faydalı mı? Türkiye'de giderek artan kahve tüketimi hangi boyutlara ulaşacak? Sağlık açısından insan vücuduna etkileri nelerdir? Diyetisyen Naile Ganioğlu, bu sorulara cevap veriyor..

İşte o yazı:

40 yıl hatır gibi büyük bir değer.. Kahveden çok verdiği muhabbet vazgeçilmez olan. Komşuların 15 dakikalık birbirini görme fırsatı, çalışanlar için yoğun tempoya kısa bir mola ya da uyanma nedeni. Bu yüzden de dünyada en çok tüketilen içecekler arasındadır.

Kahve; 575-850 yılları arasında Etiyopya'da şimdiki adıyla  Habeşistan'da keşfedilmiştir. Araplar kahveyi yetiştirmekle kalmamış aynı zamanda dünyada kahve ticaretini başlatmışlardır.

Benim için ise önemi sağlığımıza ne gibi katkıları var ya da güvenilir kullanım düzeyi nedir?

Kahve; kahve çekirdeklerinin kavrulması ve sonrasında pişirilmesi ya da demlenmesi ile elde edilmektedir. Bu esnada da ortaya çıkan ve sağlığa etkisini oluşturan 3 bileşik içermektedir; kafein, diterpen alkoller, klorojenik asit.Kahvenin vücuda 10 etkisi:

  1. Kafein iyi bir uyarıcı olup konsatrasyon sağlamada etkilidir.

  2. Çalışmalarda alzheimera karşı koruyucu etkisi bulunmuştur.

  3. Orta düzeyde kahve tüketimi tip 2 diyabete karşı koruyucudur.İçerisinde bulunan klorojenik asit sayesinde bir çok çalışmada insülin duyarlılığını artırır ve glikoz metabolizmasına olumlu etki oluşturur.

  4. Metabolizma hızlandırıcı etkisiyle kilo vermeyi kolaylaştırır.

  5. Bu madde hanımlara gelsin selülit oluşuna karşı iyi bir savaşçıdır.

  6. Yüksek oranda antioksidan içerir bu nedenle kansere karşı koruyucudur. Ayrıca antioksidan içeriği yaşlanmayı da geciktirmesi hanımların hoşuna gidecektir.

  7. Kafein kalsiyum atımını artırır! Bu yüzden fazla kahve içenler kalsiyum depolarına iyi bakmalı.

  8. Orta düzeyde kahve tüketimi (3-4 fincan) kalp hastalıkları için risk oluşturmamaktadır.

  9. Hamilelikte EFSA (Avrupa gıda güvenliği otoritesi) kafein alımını 200 mg sınırlandırmayı öneriyor.

  10. Günlük güvenilir kafein alımı birçok çalışmada 300-400 mg/gün dür. Ancak sadece kahveden kafein almadığınızı bilip ona göre sınır getirmelisiniz. Akut dönemde çarpıntı, anksiyete ve uyku bozukluğu yapsa da uzun dönemde bu etkileri yapmamaktadır.


*Uyku kalitesi için 17:00’den sonra kahve tüketmemek daha doğru olacaktır.1 fincan filtre kahve 90mg kafein içerir.

1 fincan (220ml) siyah çay 50 mg kafein içerir.

1 fincan (200ml) hazır kahve 70mg kafein içerir.

Kahve; tüketim miktarına, özelliğine, türüne, pişirme şekline ve bireysel farklılıklara göre sağlık üzerine olumlu ve olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Önemli olan sizin vücudunuzun verdiği tepkidir. Bedeninizi dinleyin ve ona göre hareket edin.

Sağlıklı günler dilerim..

HABER VAKTİ

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?