İşte Nisan yağmurlarının 'rahmet' etkisi

Dr. Muhittin Özkan Nisan yağmurlarının önemini kadim geleneğin izinden ayetlerle anlattığı yazısında Hadid Suresi'ndeki demir ifadesinin ne anlama geldiğini de açıkladı..

İşte Nisan yağmurlarının 'rahmet' etkisi
Dr. Muhittin Özkan'ın Nisan Yağmurları başlıklı yazısı:

Rahmetli babaannem (ebem) Osmanlı terbiye ve kültürü ile yetişmiş bir kadın idi. Onun yaptığı bazı işleri şimdi değerlendirmeye tabi tutuyorum da, çok akıllıca işler olduğunu görüyorum.

Ocağın başında otururken yeni yanmış meşe odunu küllerinden bazen işaret parmağı ile bastırarak yalardı. Biz “Ebe kül yenir mi?” diye sorardık.

Eczanelerde satılan Eucarbon isimli ilacın tabi hali, Ebem’in parmağı ile yaladığı meşe külü işte! Hazımsızlıklara ve bağırsakların çalışmasına karşı kullanılan bir ilaç.

Bir de Nisan yağmurlarının yağdığı zaman evin damına büyükçe bir leğen koyarak yağmur sularını toplardı. Topladığı o sudan bizlere içirir evin içine de, bu Nisan yağmurlarının suyundan elleri ile serpiştirirdi. Islanmamız için evin balkonuna bizleri çıkarırdı.

Nisan yağmurları mevsimindeyiz. Benim aklıma da bu konu hakkında bir şeyler derleyip bu bilgileri paylaşmak geldi.

Nisan yağmurları, Miladi 14 Nisan ve 14 Mayıs arasındaki yağan yağmurlardır. Yani Rûmî takvime göre kabul edilir.

Nisan yağmurları zahmetlere rahmet, dertlere deva, hastalara şifadır. Nisan yağmurlarını biriktirme geleneği Konya bölgesinde halen devam etmektedir. Konya Melevihânesi’nde Nisan yağmur suyu “Nisan Taşı” adı verilen kapaklarda biriktirilir, gelen misafirlere ikram edilirdi. Hastalara şifa vereceği düşünülürmüş.

Muson rüzgarları Afrika ve Arabistan’daki çöl kumlarını havaya kaldırır. Bu kumların içinde Fe 2 (demir +2) iyonları vardır. Bu demir iyonları şimşeklerin etkisiyle elektriklenmeye maruz kalarak Fe 3 (Demir +3) iyonlarına dönüşür. Yağmur ile beraber yeryüzüne düşerler.

Niçin Yüce Allah (Celle Celâluhu) bu çamurları yeryüzüne yağdırır. Çünkü demir 3 iyonları balıkları ve onların besin kaynakları olan çok küçük canlıları besler. Yani bu canlıların besin kaynağıdır. Ve bitkilerin büyümesi için elzemdir. Kur’ân-ı Kerîm’de Allah (Celle Celâluhu), “Biz demiri de indirdik ki, onda büyük bir kuvvet ve insanlar için fayda vardır” (Hadid:25)  buyurmakta.

Demir insan vücudu için önemli bir maddedir. İnsan vücudundaki demir eksikliği önemli bir anemi (kansızlık) nedenidir. Demirin bu özelliği ışığında âyet-i kelimenin, “onda büyük bir güç ve insanlar için faydalar vardır” şeklindeki meâli daha bir önem arz eder.

Nisan yağmurları yağdığı zaman dışarı çıkıp bol bol ıslanmak lazım. Yağmurda ıslanmadan önce insan vücudunda ki demir miktarı ölçülüp, yağmurda ıslandıktan sonra tekrar kan demiri ölçüldüğü zaman görülür ki, kandaki demir miktarı yükselmiştir.

Peygamber (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) yağmur yağdığı zaman başını açar ve yağan yağmur ile ıslanırdı.

Enes (radıyallâhu anh), Rasûlullâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ile beraberken yağmur yağmıştı. Peygamber Aleyhisselâm hemen başını açtı ve “Yağmur, Rabbimin yeni yarattığı ve indirdiği rahmettir” dedi. (Müslim2/615; Ebû Dâvud, 5/3309)

Peygamber (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), “Nisan yağmurlarını toplayınız, ona 70 Fatiha-i Şerîf, 70 defa Felak Sûresi, 70 defa Nâs Sûresi, 70 defa Tesbih Duası, okuyup sonra 7 gün devamlı olarak sabah akşam için” diye tavsiye ediyor.

Kur’ân-ı Kerîm’in bir çok yerinde yağmur hakkında ayetler vardır;

“Rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik. Böylece gökten su indirerek onunla sizi suladık. Onun depolayıcıları siz değilsiniz” (Hicr: 22)

“İnkar edenler görmediler mi ki göklerle yer bitişikken biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Hala iman etmeyecekler mi?” (Enbiya: 30)

“Biz gökten tertemiz su indirdik.” (Furkan: 48)

“Sizi tertemiz yapmak, sizden şeytanın pisliğini gidermek, kalplerinize kuvvet vermek ve savaş meydanında ayaklarınızı sabit kılmak için gökten üzerinize su indiriyordu” (Enfâl: 11)

Sağlıcakla kalınız..

 
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5