banner30

banner29

İşte PCOS Belirtilerini Azaltacak 10 Beslenme Önerisi

Polikistik over sendromu olarak bilinen, genç kızların en büyük sorunlarından biri olan sendrom belirtileri ve beslenme önerileri hakkında Diyetisyen Naile Ganioğlu'nun yazısı..

Sağlık 03.11.2017, 12:23 03.11.2017, 12:23
İşte PCOS Belirtilerini Azaltacak 10 Beslenme Önerisi
Polikistik over sendromu, belirtileri ve  beslenme önerileri hakkında Diyetisyen Naile Ganioğlu'nun "PCOS'tan Daha Güçlü Olduğumuzu Göstermenin 10 Temel Yolu" başlıklı yazısı..

Polikistik over sendromu(PCOS) günümüz genç kızlarının en büyük sorunlarındandır.

Peki nedir bu PCOS?

PCOS; santral sinir sistemi, hipofiz, overler, adrenal bezler ve hormonal dokular arasındaki etkileşimleri bozulmasına bağlı olarak doğurganlık çağının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen, kronik seyreden, diyabet, koroner kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi ciddi sağlık sorunlarını ile de ilişkilendiren karmaşık bir hastalıktır. Belirtileri adet düzensizliği, hirsutizm, obezite, saç döklmesi, infertilite(kısırlık)dır.

Pcos genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Çevresel faktörler; hızlı kilo kaybı/kilo artışı, fiziksel aktivite azlığı, hormonlu gıda tüketimi veya sağlık riski oluşturan vücutta hormonları etkileyebilen etkenlere maruz kalmak uzun süre paketli gıda tüketimi pcos ile ilişkilendirilmektedir. Farkındaysanız hepsi beslenme bozukluğu ile alakalı.Diğer hastalıklara davetiye çıkaran temel durum insülin direnci ve hiperinsülinemidir. Pcos ile beraber birbirini tetikleyen bir durum söz konusudur. Obezite burada en önemli faktörlerden biridir. Pcos’lu bireylerin %40-60 obezite görülür. Kişi mutlaka fazla kilosu varsa kilo vermelidir. Bu süreç hızlı değil,  6 ayda kilosunun %10’unu kaybetmeyi hedeflemelidir. Kişinin her kilo kaybı hastalık semptomlarını azaltma da büyük rol oynamaktır. En büyük sıkıntı kişinin dış görünümünde hirsutizm(tüylenme) görülmesidir. Obez bireylerde bu durum daha yoğun görülmektedir.

Tıbbi tedavi ve diyet tedavisi ile semptomlar görülmeden kaliteli bir yaşam sağlanabilmektedir.

PCOS belirtilerini azaltacak beslenme tüyoları:

  • Kilo kontrolü: Fazla kilolarınız varsa sağlıklı kilo kaybı için 2-3 kg aylık hedeflenmelidir. Hızlı kilo kaybı için yapılan şok diyetlerle daha fazla metabolizmanızı bozmayın.

  • Glisemik indeksi yüksek besinler tercih edin; tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, meyveler, sebzeler

  • Su; hayat boyu gerekli miktarda tüketmek 2-2,5 lt faydalı olacaktır.

  • Yağ; sağlıklı yağlar tercih edin. Yağlı yemekler yanında ekstradan salatalara yağ kullanmayın. Ceviz, fındık, badem gibi doymamış yağ asitlerinde zengin gıdaları porsiyonuna uygun tüketiyoruz.

  • Tuz; ekstradan yemeklerimize eklemeden yerine baharat kullanımı tercih edin. Çünkü zaten Pcos kaynaklı oluşan ödemi daha da artmasına neden olur.

  • Hamur işleri, pastalar, börekler, şerbetli tatlılar elinizden geldiğince uzak durun.

  • Tarçın; şeker dengeleme etkisinden faydalanın. 1 çay kaşığı günlük kullanmaya özen gösterin.

  • Paketli gıdalardan uzak durun hiç birisi masum değil!

  • Pişirme yöntemi; buharda, fırında ya da ızgara tercih edin kızartma ve yağlı olamamsına dikkat edin.

  • Et/balık/tavuk; değiştirerek tüketin. Hafta da 2 gün balık omega 3 açısından insülin direncini azaltıcı etki göstermektedir.


Ancak pcos bir hastalık değil sendromdur metabolik bulgular kontrol altına alındığında belirtilerini hissetmeden sağlıklı yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

HABER VAKTİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?