banner5

banner29

Kanser eden ilacın satılmasına tepkiler büyüyor!

ABD ile Avrupa ülkelerinde kanserojen olduğu gerekçesiyle binlerce davaya konu olan Roundup adlı tarım ilacının Antalya’da da peynir ekmek gibi satılması ve kullanıldığı tarım ürünleriyle tüketiciye ulaşması haberi okurların büyük tepkisiyle destek buldu.

Sağlık 19.11.2019, 16:02
Kanser eden ilacın satılmasına tepkiler büyüyor!

Kanserojen olduğu ABD mahkemelerince de kabul edilen ve dünyada sürekli protestolara neden olan Bayer’in Roundup adlı tarım ilacının Antalyalı çiftçilere satıldığı ve ürünlerde yaygın olarak kullanıldığı yönündeki MYGazete haberi on binlerce kez tıklandı ve okurların tepki dolu yorumlarıyla destek buldu.

Sosyal medyada yüzlerce kez paylaşılan habere yorum yapan okurlar, kanserojen olduğu ortaya konulmuş bir ilacın Antalya’da ve Türkiye’de neden kullanıldığını anlamakta zorluk çektiklerini söylediler.

Dünya bu ilacın kullanılmaması için ayaklanmış, bir çok Avrupa ülkesinde ve ABD'de de protesto yürüyüşleri yapılmış Türkiye'nin umurunda bile değil.

"BABAM O İLAÇ YÜZÜNDEN KANSER OLDU"

Yorum yapan okurlardan Enis Parlak, çiftçi olan babasının ürünlerde Roundup adlı ilacı kullanmasının ardından kanser hastalığına yakalandığını öne sürerek, “Babam bu ilacı kullandıktan 20 gün sonra göz arkası kötü huylu tümöre  yakalandı.

Şimdi onun tedavisi için uğraşıyoruz bu konuyu araştıracağım babam da söylemişti .O ilacı kullandıktan sonra oldu ilacı kullanıyor hemen sonra rahatsızlık başlıyor ve şimdi % 5 görüyor sağ gözde”   paylaşımını yaptı. 

5 BİNDEN FAZLA DAVA AÇILDI

Sosyal medyadaki paylaşımlara ve MY Gazete haber portalına yapılan yüzlerce yorumda, tüm dünyada büyük tepkilere yol açan ve ABD ile Avrupa ülkelerinde 5 binden fazla davaya konu olan ilacın Türkiye’de ve Antalya’da satışta olmasına yetkili kurumların nasıl izin verdiğini sorgulayan vatandaşlar,  yetkilileri göreve çağırarak bu ilacın satışının durdurulmasını istedi. 

"BU RESMEN CİNAYETTİR"

Kimi okurlar da sadece Roundup’ın değil, Avrupa’da yasak olan bazı ilaçların da Türkiye’de satışının serbest olmasını eleştirdiler.

Yüksek kanserojen etkiye sahip bu ilaçların Türkiye’de satılmasını ‘Cinayet’ olarak değerlendiren okurlar, halkın sağlığının bu kadar ucuz olmaması gerektiğinin altını çizdiler.

Antalya’da çiftçilerin peynir ekmek gibi kullandığı Bayer’in Roundup adlı tarım ilacı, kansere neden olduğu için ABD’de ilk açılan davada 289 milyon, ikinci açılan davada ise 80 milyon dolar tazminata mahkûm edildi.

Roundup’ı üreten firma Bayer’in Antalya’da da devasa bir AR&GE tesisi bulunuyor. Alman firması Bayer ABD’li Monsanto’yu ve Roundup’ı yakın bir geçmişte 66 milyar dolara satın almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?