banner29

Karantina nedir? | Karantinanın anlamı | Karantina neden gerekli?

Son zamanlarda gündemde koronavirüs sebebiyle karantinaya alınma ve ya karantinaya girme terimleri sıklıkla telaffuz ediliyor. Ve insanlar da 'Karantina ne demek?', 'Karantinanın kelime anlamı', 'Karantina neden gerekli?' gibi sorularına cevap bulmak için arama motorlarında bu kelimenin karşılığını arıyor. Bu haberimizde karantina kelimesinin ne anlama geldiğiyle ilgili bilgileri sizler için derledik...

Sağlık 15.03.2020, 15:02
Karantina nedir? | Karantinanın anlamı | Karantina neden gerekli?

Tüm dünyayı etki altına alan koronavirüs haberleri sonrasında en çok araştırılan isimlerden birisi de ‘karantina’ oldu. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler içinde İstanbul Havalimanı'nda karantina müşahede odası vaka şüphesi taşıyan hastalar için hazırlandı. Peki, karantina ne demektir?

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek için alınan tedbirsel faaliyetlerin tümüne verilen addır.

Sağlık yalıtımı. Kelimenin kökeni İtalyancadan gelektedir. Ekonomisi ticarete dayanan Venediklerde, başkent Venedik'e salgın hastalık yayılmaması adına şehre gelen gemiler 40 gün denizin açıklarında denizde bekletilmiştir. Karantina kelimesi  de buradan gelmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?