banner29

Karatay: "Bilmediğiniz konularda susun"

Prof. Karatay’ın “Fenerbahçe’ye her gün bir kuzu” önerisine Dr. Saçaklı’dan "Bilmediğiniz konularda susmak en doğrusu" tepkisi geldi.

Sağlık 07.02.2019, 15:22 07.02.2019, 15:24
Karatay: "Bilmediğiniz konularda susun"

Fenerbahçe'ye her gün bir kuzu önerisinde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay'a İstanbul Gelişim Üniversitesi Spor Yönetimi Öğretim Üyesi Dr. Haluk Saçaklı'dan "Sporcuda başarı kuzu eti ile değil doğru bilgi ile sağlanır" cevabı geldi.

Karatay tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren Fenerbahçe'nin teknik direktörü Ersun Yanal'a "Her gün bir kuzu kesin, çocuklara yedirin, tutamazsınız hiçbirini. Koskoca Fenerbahçe bir kuzu yediremiyor mu futbolcularına" demişti.

BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA SUSMANIZ EN DOĞRUSU
DHA'ya açıklama yapan Dr. Saçaklı, "Sporun tanımını bile bilmeyenler sporcu beslenmesinde uzman oldular. Bilmediğiniz konularda susmak en doğrusu" diye konuştu.

Tüm bedensel işlevlerde, bedenimizin zorunlu olmadıkça proteinleri yakıt olarak kullanmadığını belirten Saçaklı, "Beden proteini yapıtaşı olarak konumlandırır. Bir sporcu koşarken karbonhidrat ve yağ asitlerini değişik oranlarda karışık olarak kullanır. Sağlıklı bir insanda 80 bin kalori yağ deposu varken, buna karşılık 1480 kalorilik karbonhidrat depomuz vardır. Spor yapmayanlar günde kilo başına 4,5 gram karbonhidrat tüketirken, sporcuların kilo başına 8 -12 gram karbonhidrat gereksinimleri vardır" dedi ve ekledi:

"SADECE YAĞ YAKARAK KOŞAMAYIZ "
"Beden günlük ihtiyacımız kadarını kullanır, fazlası yağ olarak depo edilir. Bir sporcu müsabaka anında sprint koşu yapıyorsa bu karbonhidratla yani glikoz ile olur. Yağdan gelen enerjinin kullanılması için karbonhidrat metabolizmasının ara ürünlerine yani yine glikoza ihtiyacımız vardır. Sadece yağ yakarsak koşamayız."

Canan Karatay 3 Şubat'ta yaptığı açıklamada "Ersun Yanal Bey'e de söyledim. Futbolcuları makarnayla beslemesinler. Karbonhidratla sporcu beslenmez. Çocuklar iyi oynuyorlar, gençler, hırslılar ama maçtan önce karbonhdratla beslendikleri için karbonhidratın verdiği enerji 45 dakka gidiyor. İkinci yarıda enerji kalmıyor. Birinci yarıda Volkan rahat, enerjisini sarf etmemiş oluyor" demişti.

KARATAY NE DEMİŞTİ?
"Her gün bir kuzu kesin. Bu çocuklara yedirin, tutamazsınız hiçbirini. Koskoca Fenerbahçe bir kuzu yediremiyor mu futbolcularına… Bulgur yiyebilirler ama yağıyla beraber kuzu da yesinler. Tam yağlı manda yoğurdu da çok önemli.

"75 yaşıma geldim, verem oldum. Hala küme düşeceğiz diye uğraşıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?