banner5

banner29

Keçiboynuzu Tüketmek İçin 10 Neden

Keçiboynuzu posa, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve polifenollerden zengin bir besindir. Polifenoller önemli antioksidanlardır. Ayrıca meyvenin tadı ve renginden sorumludurlar.

Sağlık 17.01.2018, 12:06 17.01.2018, 12:06
Keçiboynuzu Tüketmek İçin 10 Neden
Diyetisyen Naile Ganioğlu, keçiboynuzu tüketmenin faydalarını yazdı.

İşte o yazı:

Keçiboynuzu (Ceretonia siliqua), baklagiller (Fabaceae) familyasına ait olup Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişen ve baklaları yenen, sürekli yeşil ve ağaç formunda olan bitki türüdür. Meyveler önce yeşil, yetkinliğe ulaşınca kahve rengi olurlar.

Keçiboynuzu bir çok formda kullanabilirsiniz. Bunlar ister pekmezi, ister keçiboynuzu unu ya da direk kendini tüketebilirsiniz. Pekmez formu anemi yaşayan bireylerde ve astım rahatsızlıkları olanlarda ya da kilo almak isteyen bireyler için uygundur. Keçiboynuzu unu ile diyetlerinizi renklendirebilirsiniz. Kek, kurabiye yapımında kullanılabilir, kendisini ise ara öğünlerinizde bitki çayınızla beraber tüketebilirsiniz.

Gelelim faydalarına…

Keçiboynuzu posa, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve polifenollerden zengin bir besindir. Polifenoller önemli antioksidanlardır. Ayrıca meyvenin tadı ve renginden sorumludurlar.

  1. Posa içerir; 25.8 gr/100gr(keçiboynuzu), suda çözünür posa 2,68gr/100gr, suda çözünmeyen 23,14 gr/100 gr içermektedir. Keçiboynuzu kolesterol üzerine etkisi incelenen bir çalışmada; içerisine 5 gr keçiboynuzu içeren bir gıda takviyesi verilmiş ve 6 hafta sonunda LDL ve toplam kolesterol düzeyinde düşme yaşanmış. Keçiboynuzu içerdiği posa sayesinde kolon sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca diyet posalarının tokluk serum glikoz düzeylerini azalttıkları bulunmuştur.

  2. D-pinitol’ün önemli kaynaklarındandır. Araştırmalara göre D-pinitol Tip 2 diyabet üzerinde olumlu etkileri vardır. Çeşitli gıda takviyeleri ve ilaç üretiminde de kullanılmaktadır.

  3. Potasyum (992 mg/100gr) ve magnezyum (119 mg/100gr) içeriği yüksektir. Hipertansiyon hastalarında olumlu etki gösterebilir. Ayrıca karaciğer hastalıklarına faydalı olmaktadır.

  4. Demir (2,2 mg/100gr) içeriği anemi ile mücadele de etkilidir.

  5. Kalsiyum(311 mg/100gr) kemik, diş, kas ve kilo kontrolünde etkili minerallerdendir.

  6. Cinsel sağlığa etkisi: Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde sperm kalitesini artırdığı için tüketimini önerilmektedir.

  7. Tatlı krizleri için birebir besindir.

  8. Öksürük, gribal enfeksiyonlar ile baş etmenizi sağlar. Bronşları rahatlatır.

  9. İştahsız çocuklarda ve yetişkinlerde keçiboynuzu pekmezi altın değerindedir. Hem enerji içeriği yüksek hem de içerdiği çinko sayesinde iştah açıcı özelliği vardır.

  10. Kilo kontrolü sağlamak isteyen bireylerde diyet sürecini kolaylaştırmaktadır.


Sağlıklı günler dilerim..

HABER VAKTİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?