Koronavirüs hakkında korkutan detay: 3 gün yaşıyor!

Çin'den tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsün yapıştığı yüzeye göre ömrünün değiştiği, ayrıca havada da birkaç saat yaşadığı ortaya çıktı. Hapşırıkla birlikte yayılan damlacıklar üç saate kadar havada asılı kalıyor. Kartonda 24 saat, plastik yüzeyde iki-üç gün tehlike saçıyor.

Koronavirüs hakkında korkutan detay: 3 gün yaşıyor!

Amerikan New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yeni tip koronavirüs (COVID-19), bakır yüzeylerde dört saate, plastik ve çelikte iki-üç güne, karton üzerinde de 24 saate kadar yaşıyor. Ayrıca insan hapşırdığında aerosol gibi havaya yayılan damlacıklar da üç saate kadar havada kalabiliyor. Bu da hastalığın niye bu kadar bulaşıcı olduğuna işaret ediyor. ABD’de yapılan kapsamlı araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, UCLA ile Princeton Üniversitesi uzmanları tarafından yürütüldü. Uzmanlar, enfekte olmuş bir kişiden aldıkları COVID-19 virüsünü gündelik hayatta kullanılan çeşitli yüzeylere aktararak dayanma süresini ölçtü.

Başlıca önlemler

Araştırmacılar, bu çalışma sonucunda genel olarak COVID-19 virüsünden korunmak için yapılan uyarıları teyit etti. Buna göre hastalığın bulaştığı kişilerle temas edilmemeli. Göz, burun ve ağza dokunulmamalı. Yeni tip koronavirüs teşhisi konmuşsa evde kalınmalı. Öksürürken mendille ağız kapatılmalı. Daha sonra bu mendil çöpe atılmalı. Sıkça dokunulan yüzeyler ev temizliğinde kullanılan malzemelerle temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.

Dünya Sağlık Örgütü'nden 'İbuprofen' uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs şüphesi bulunan kişilerin ibuprofen yerine parasetamol kullanmasını önerdi. DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade ederken, doktora danışmadan ilaç alan kişilerin ibuprofen yerine parasetamolü tercih edebileceğini belirtti. Bununla beraber Lindmeier, parasetamol kullanımında ise kesinlikle önerilen doza uyulması gerektiğinin altını çizdi ve doz aşımının karaciğer için tehlikeli olduğunu söyledi. Grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıklara karşı kullanılan ibuprofen etken maddeli ilaçlar çeşitli markalar adı altında satılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Günel
Günel - 1 hafta Önce

Dünyaya Bakırsan İnsan Üzülür Amerka Rus Nehengem Deyir Savaş Üçün Silahlar Yapır Esgerleri MEHMETÇİKLERİ ŞEHİD Edir Virüs Üçün İlaç Bulamıyor Günahsız İnsanları Ketil Ede Ede Haraya Gedirsiniz Virüs İlaçı Neden Yapmırsınız Silahınızla Savaşıp Torpağımızı Alırsınız Sonrada Sağlamlığımızı Alırsınız İnsanların Yaşamasın İstemirsiniz Yoksa Banglarınızın Parası Bitip İnsanlar Ölsün Nüfuz Sayı Azalsın Paramız Bangda Kalsın Deyirsiniz Allah Sizi Kahr Etsin Amerka İnsanların Açısın Anlamaz Kendilerin Düşünüler Ekonimi Çökdü Deyirler İnsanların Hayatı İle Oynayılar Virüs İlaçı Bulmayan Hehengler Siz Silah Yapın Kan Tökün Virüs Yapın Çansağlığı İle İnsanları Öldürün Sonra Hansı Silahı Virüsü Yapaçağsınız

SIRADAKİ HABER

banner5