banner5

banner29

Koronavirüs kedilerden insanlara bulaşır mı?

Koronavirüsü, gündeme geldiği ilk günden beri bütün dünyayı etkisi altına alan ve korkutan bir virüs türü oldu. Evcil hayvanları olan kişilerin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar bu virüse karşı alınabilecek tedbirlerden. Hayvanlardan da bulaşabilecek bir hastalık olduğu için, birçok insan, "kedilerden koronavirüsü bulaşır mı?" sorusunu araştırmaya koyuldu. İşte koronavirüsle alakalı merak edilen soruların cevabı...

Sağlık 30.01.2020, 14:09
Koronavirüs kedilerden insanlara bulaşır mı?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün’de görüldü.

Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir.

Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir.

Yorumlar (2)
osman 13 ay önce
Normal havadan bile bulaşıyor. Tüm hayvanlardan ve kedilerden de bulaşır. Zaten bu kedilere sokakta genelde ithal yem veriyorlar. salyangoz çoğaldı. pirelenmeler arttı, tanımadığımız yabani ve zehirli otlar türedi. Kedi artık verilen yemekleri beğenmiyor. Fare sayıları arttı. Kedi kediliğini kaybetti fare bile avlamıyor. Hayvanında fıtratını bozdular. Bu hayvanlara hayvan sever dernekleri baksın. o kadar para toplanıyor onlarda. hem bu dernekler avustralyadaki hayvan katliamlarına da ses çıkartmadılar.
korona virüs 11 ay önce
lKArdeşim beN ANLAMam Difrek ÖLdüRÜRüM
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?