banner30

banner29

Koronavirüsü dolandırıcıları yeni yöntemlerle karşımıza çıkıyor

Korkulardan yararlanan insanlar bu sefer de Koronavirüsü dolandırıcıları olarak karşımıza çıkarken vatandaşların bilgilerini çalmak için her yöntemi geliştirmeye başladılar.

Sağlık 05.02.2020, 10:54
Koronavirüsü dolandırıcıları yeni yöntemlerle karşımıza çıkıyor

Korkulardan yararlanan insanlar bu sefer de Koronavirüsü dolandırıcıları olarak karşımıza çıktı. Dünyada korku salan bu virüs türü şimdi ise dolandırıcıların malzemesi haline geldi.

"Kişisel verileri ele geçirmek"

Kuzey Amerika ve İngiltere’deki birçok insan, kendilerini Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ya da virolog olarak tanıtan kişilere karşı savunmasızdı. Bunun farkında olan dolandırıcılar boş durmadı. Bu kişilerin kullandıkları yöntemler ise akıllara durgunluk verecek düzeydeydi. Dolandırıcıların temel hedefi kullanıcıların bütün kişisel bilgilerini ele geçirmekti.

Masum kişileri kandırmak isteyen bazıları, kandırdıkları bu kişilerin bölgelerinde yeni enfeksiyonlu insanların olduğu bilgisini yayıyor. Böylece, virüs üzerinden insanları kandırmak daha kolay hale geliyor.

Kişilere atılan elektronik postalarda, ‘Güvenlik önlemleri.pdf’ isimli bir dosya bulunuyor. Bu internet bağlantısına tıklandığınızda dosya inmeye başlıyor. Devamında ise kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek için kullandıkları zararlı yazılımlar bu dosya ile tam entegrasyon sağlıyor. Böylece size ait bütün kişisel bilgiler karşı bilgisayara aktarılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?