banner29

Koronavirüsü kafanızda bitirecek 7 madde! Mutlaka okuyun...

Eczacı Ali Murat Duran, koronavirüs salgınını kafanızda bitirmenizi sağlayacak 7 madde paylaştı.

Sağlık 31.03.2020, 16:56
Koronavirüsü kafanızda bitirecek 7 madde! Mutlaka okuyun...

İşte Eczacı Ali Murat Duran'ın paylaştığı 7 madde:

1- Korona  ailesine mensup olan bu COVİD-19 virüsü bir çalışmaya göre 40 yaş altı sağlıklı bireylerde on binde 1 bile ölümcül bir risk teşkil etmiyor. İnsanların çoğu ya belirti vermeden, veya hafif şekilde bunu atlatıyorlar.

2- Bu virüs toplumun yaklaşık %2’lik bir kesimini oluşturan kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üstü hastalara daha ciddi şekilde sıkıntı yapıyor. Bu hastaların da önemli bir bölümü tedaviye cevap verip iyileşiyor, az bir bölümü maalesef vefat edebiliyor. Her gün yayınlanan vefat sayıları genellikle işte bu risk grubundaki insanlardır.

3- Genel nüfus oranına göre çok düşük bir miktarda olmasına rağmen, virüsün öldürücülük etkisini bu kadar sorunlu kılan ve bütün dünyada eşi görülmemiş bir panik havası oluşturan şey ise, bu virüsün bölge, sınır ve ülke ayrımı gözetmeksizin çok hızlı biçimde yayılmasıdır.

4- Peki bu ne demektir? Bu, normal şartlarda teker teker geldiği zaman kolaylıkla tedavi edilebilen bu insanların ve buna hazır olan hastane ve sağlıkçı alt yapısının, salgın ile birlikte birden yüklenmesi sonucu sistemin iflası ve hastaların hayati risklerinin öldürücü düzeyde artması demektir.

5- İşte bu nedenle, özellikle risk grubundaki insanların selameti açısından, bu salgının birden pik yapan bir eğri ile değil, olabildiğince zaman yayılmış ve deyim yerinde ise teker teker gelen bir hale sokulması gerekiyor. Bu da ancak, zorunlu veya gönüllü olarak herkesin evinde belli bir süre kalması, virüsün dolaşım hızını azaltmasına bağlı. İşte karantina uygulaması bunun için gerekiyor.

6- Evinde kalan bir insanın muhtemel virüse bulaşma veya bulaştırma oranı neredeyse sıfır iken, dışarı çıktığında 1 kişi ile temas ediyorsa 1 kat, 50 kişi ile temas ediyorsa tam 50 kat risk artırıyor demektir. Bir de bunu toplum bireylerinin çoğunun kurallara uymayarak bu şekilde yaptığını düşünün.

7- Son olarak, bu virüsün en büyük kozu hızlı ve yaygın bulaşması ve sınır tanımaması olduğu için yetkililerin uyarılarına uyarak bu işi atlatacağımızdan emin olun. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?