Kurban Bayramı'nı rahat, zinde ve kaliteli geçirmenin 10 yolu

Bir Kurban Bayramı sabahına daha kavuştuk. Peki beslenmemize en çok dikkat etmemiz gereken bu günde daha sağlıklı bir bayram geçirebilmek için neler yapmalıyız? Diyetisyen Naile Ganioğlu’ndan önemli uyarılar..

Kurban Bayramı'nı rahat, zinde ve kaliteli geçirmenin 10 yolu

İşte Diyetisyen Naile Ganioğlu’nun Kurban Bayramı’nda doğru beslenmeye dair Haber Vakti için kaleme aldığı yazısı..

Kurban bayramı, kırmızı etin çok tüketildiği bir bayramdır. Bu yüzden özellikle kronik hastalıkları olan kişiler çok dikkat etmelidirler. Fazla protein tüketimi, karaciğer, böbrek, mide  ve bağırsakları çok yoracağı için aşağıda belirteceğim püf noktalar önem arz ediyor.

Kurban bayramını rahat, sağlıklı ve mutlu geçirmenin 10 yolu:

1. Bol su tüketiyoruz. Metabolik artıkların vücuttan atımını kolaylaştırıp, besin tüketimine denge getirecektir.

2. Et, kesilir kesilmez tüketilmemeli 24 saat bekletilmelidir. Rigor motris (ölüm katılığı) oluşacağı için hemen tüketilen etler ciddi sindirim problemleri oluşturacaktır.

3. Et tüketimininde pişirme yöntemi çok önemlidir. Kızartma, kavurma yerine ızgara ya da buharda pişirme (düdüklü tencere) yöntemi kullanılmalıdır. Mangalda özelikle et ile ateş arası 15 cm olucak şekilde ayarlanmalıdır.

4. En önemli kısmı kavurma.. Bayramda en çok tüketilen kendi suyunda pişirip daha sonrasında tereyağ ya da hayvan iç yağı yerine sıvıyağ kullanılmalıdır.

5. Her öğün et tüketimi yerine, özellikle de akşam yemeğinde sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

6. Bitki çaylarından yeşil çay, rezene, nane-limon, ıhlamur gibi sindirimi kolaylaştıracak olanları tercih edin.(Tansiyon hastaları dikkatli tüketin.)

7. Böbrek, karaciğer hastalıkları gibi protein kısıtlaması olan bireyler lütfen doktorunuza danışarak, diyetisyen kontrolünde tüketin.

8. Etlerinizi -18 derece sıcaklıkta dondurucuda muhafaza edin.

9. Mutlaka egzersiz yapmaya çalışın.

10. Gelelim tatlılara ve böreklere ucunu kaçırmadan 1-2 dilim tüketebilirsiniz. Tabi ki öneriler sağlıklı bireyler için şeker hastası olan kişiler tatlı tüketmemeleri gerekmektedir.
Bayram gibi bayram geçirmeniz dileğiyle.

Hayırlı bayramlar..

HABER VAKTİ

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5