banner29

Makarnaya Dair 5 Şehir Efsanesi

23-30 Ekim tarihleri tüm dünyada Makarna Haftası olarak biliniyor. Peki çocuk ve genç yaş grubunda çok tercih edilen makarna sağlıklı mıdır, bilindiği gibi gerçekten de kilo aldırır mı? Diyetisyen Merve Ceylan Alp, makarnaya dair 5 şehir efsanesini yazdı..

Sağlık 23.10.2017, 19:49 23.10.2017, 19:49
Makarnaya Dair 5 Şehir Efsanesi
Makarna özellikle çocukların ve gençlerin en çok tercih ettiği, gündelik hayatın vazgeçilmez besinlerinden. Undan mı yapılır, sağlıklı mıdır, kilo aldırır mı gibi bütün sorulara cevap veren Diyetisyen Merve Ceylan Alp, 5 şehir efsanesine dair doğru, nitelikli bilgileri kaleme aldı.

İşte o yazı:

23-30 Ekim tarihleri tüm dünyada makarna haftası olarak kutlanmaktadır. Haftanın anlam ve önemi gereği makarna konusuna değinmek istedim. Ülkemizde yediden yetmişe her kesimden insanın sofrasında bulunan, haliyle hakkında bazı şehir efsanelerine de konu olmuş makarnayı, 5 şehir efsanesi vasıtasıyla biraz daha yakından tanıyalım ne dersiniz?

Efsane 1: "Makarna undan yapılır."

Makarna, durum buğdayı dediğimiz bir buğday çeşidinden hazırlanan irmiğe şekiller verilip kurutulmasıyla elde edilen bir gıda ürünüdür. Sanılanın aksine undan üretilmez.Efsane 2: "Makarna kilo aldırır, zayıflamak istiyorsan makarnayı bırakmalısın."

Kilo aldırma kavramı çok genel bir kavramdır. Tek bir gıdaya böyle bir anlam yüklemek doğru olmaz. Uygun porsiyonda tüketilen makarna kilo aldırmaz. Uygun olmayan porsiyonda tüketilen meyve kilo aldırır. Bu konuda önemli olan nokta porsiyon kontrolüdür.

Efsane 3: "Makarna sağlıksızdır."

Bir gıdanın sağlıklı olması pek çok etkene bağlıdır. Tarladan sofraya gelene kadarki aşamalarda ilk başta hijyen koşulları uygun olmalıdır. Pişirme teknikleri de ayrıca önem arz eder. Bu konulara dikkat edildiği takdirde makarna son derece sağlıklı bir gıdadır.

Efsane 4: "Makarna besleyici değildir sadece hamurdan ibarettir."

Makarna yüksek miktarda kompleks karbonhidrat, çok düşük miktarda yağ ve bir miktar da protein  içerir. İçerdiği karbonhidrat çeşidi, kan şekerini aniden değil, yavaş yavaş yükseltir ve böylece tokluk hissinin daha uzun süre korunmasına yardımcı olur.
Ayrıca folik asit içeriği ile hamile bireylerde bebeğin doğum kusurlu doğmamasına (spina bifida) katkı sağlar.

Sade tüketimi protein açısından yetersiz olabilir ama peynir, kuru baklagil ile yapılan soslar onu tamamlar ve tek başına yeterli ve dengeli bir öğüne çevirir.
Günümüzde makarna çeşitleri artmıştır. Protein, lif, vitamin düzeyleri artırılmış makarnalar ile yetersiz kalınan kısımlar tamamlanabilmektedir.Efsane 5: "Sporcular antrenman öncesi bol protein ağırlıklı beslenmelidir, bunun için protein tozu iyi bir seçenektir."

Antrenman öncesinde sporcular karbonhidrat yüklemesi yaparak kasları için bir nevi yakıt depolarlar. Bunun içinse makarna olmazsa olmaz gıdaların başında gelir. Antrenman öncesi bol protein alımı, sindirimi uzun sürdüğü için ve böbreklere yük bindirdiği için, sporcunun performansını olumsuz yönde etkiler.

Son olarak makarna besin içeriğini kaybetmeden nasıl pişirilmeli, bu konuya değinmek istiyorum.
✓ Daha az su ile, suyunu çekene kadar pişirmelisiniz.
✓ Piştikten sonra su ile yıkamamalısınız.
✓ Yağ yakıp üzerine dökme şeklinde hazırlanan makarna, damak zevkinize hitap ediyor olabilir ama yağ çok ısındığında oluşan bir takım kanser yapıcı maddeleri de beraberinde tüketmiş olursunuz.
✓ Mümkünse zeytinyağı kullanmalısınız, yağı pişirme suyuna ekleyip makarnayı öyle pişirmelisiniz.
✓ Makarna ile birlikte ketçap/mayonez değil onun yerine kendi yaptığınız
sebze, kuru baklagil, peynir çeşitleri veya baharatlarla lezzetlendirebileceğiniz sosları tercih etmelisiniz.

Hepinize sağlıklı bir hafta diliyorum..

HABER VAKTİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?