banner29

Maske oksijen alımını düşürür mü? Karbondioksit birikimine neden olur mu?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, maske kullanımının karbondioksit solunumuna neden olduğuna ilişkin iddialarla ilgili açıklama yaptı. Özlü, "Maske insanlarda bir miktar soluk almakta zorluklara neden olabiliyor ama bu hiçbir zaman karbondioksit birikmesine, oksijenin ciddi şekilde düşmesine neden olacak bir etki oluşturmuyor” dedi.

Sağlık 28.01.2021, 15:10
Maske oksijen alımını düşürür mü? Karbondioksit birikimine neden olur mu?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, maske kullanan insanların nefes almakta zorlandıkları ve kanlarındaki oksijen oranlarının düştüğü yönündeki söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Prof. Dr. Özlü, maske kullanımının salgınla mücadelede çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Maske ile ilgili bu söylentiler gerçekliğe dayanmıyor. Evet, maske insanlarda bir miktar soluk almakta zorluklara neden olabiliyor. Ama bu hiçbir zaman karbondioksit birikmesine ve oksijenin ciddi şekilde düşmesine neden olacak bir etki yaratmıyor. Onun için çok ağır kalp yetmezliği ve akciğer hastalığı olanlar hariç olmak üzere herkes maske kullanabilir" dedi.

Özlü, "Maske takarken bir sıkıntı hissediyor olmanız, sizin kanınızda oksijenin düştüğü anlamına gelmiyor. Ya da karbondioksitin yükseldiği anlamına gelmiyor. Zaten dünyada şu anda milyarlarca insan maske kullanıyor. Öyle bir zararlı etkisi yok. Bu konuda yapılan testler var. Oksijen ölçümleri ve karbondioksit ölçümleri yapılmış maske kullananlar üzerinde. Maske kullanımına özen gösterilmeli” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Genel.mdr.54 1 ay önce
Daha geçtigimiz aylarda Virüselere karşı MASKE ciddi bir koruma fayda saglamaz diyen kendisidir. Bilimin herşeyi çelişkili gerçekten hatırlayın bir zamanlar margarin yeyin zeytinyagı zararlı diyen günde bir paket sigara zararlı degil diyen bunlar degilmi.? Bilim adamlarının her dedigini UNUTMAYIN Kİ Bilimsel zannetmek en BÜYÜK HATADIR.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?