banner29

Mehmet Öz’den önemli uyarı! 'Koronavirüs konusunda yüksek risk altında olan grup onlar'

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, yeni tip koronavirüse ilişkin kritik tavsiyelerde bulundu. Öz, koronavirüs konusunda en yüksek risk altında olanların yaşlı insanlar olduğunu söyledi.

Sağlık 12.03.2020, 21:34
Mehmet Öz’den önemli uyarı! 'Koronavirüs konusunda yüksek risk altında olan grup onlar'

ABD'de yaşayan ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kişisel bazda alınması gereken önlemleri anlattı.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz, Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve Türkiye'den de bir kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili alınabilecek önlemleri anlattı. Paniğe gerek olmadığını beliten Öz, basit önlemlerle virüsten korunulabileceğini söyledi.

“En yüksek risk altında olanlar yaşlı insanlar"

Çoğu vakanın şiddetli olmadığını vurgulayan Mehmet Öz, “En yüksek risk altında olanlar yaşlı insanlar. Astım, diyabet, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar da ciddi bir enfeksiyon geliştirme riski altında” diye konuştu.

Öz, virüs önlemlerini ise şöyle sıraladı:

“Yeterli uyku, düzenli egzersiz, soluduğunuz havayı nemlendirin, el sıkışmayın, yüzünüze dokunmayın. 7 saat gece uykusu, bağışıklık sistemini desteklemesi için meditasyon, gün aşırı düzenli yarım saatlik periyotlarla egzersiz.”

Dünya Sağlık Örgütü'nün de uyardığı bağışıklık sisteminin kuvvetlendirme ile ilgili Öz, grip aşısı olmak, D3 vitamini almak ve sebze, meyve tüketimi önerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?