banner29

Morgellon Hastalığı nedir? Belirtileri ve semptomları nelerdir?

Milyonlarca bakteri ve mikrop türü bulunuyor. Bu bakteri ya da mikrop türlerinden bazıları ise çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Ancak bazı hastalıklar var ki oldukça nadir görülüyor. Morgellon hastalığı ya da morgellon sendromu da nadir hastalıklar arasında yer alıyor. Deride kaşıntı ve yanmayla birlikte lezyonların oluşmasıyla kendini gösteren bu hastalık, oldukça nadir görülüyor. Peki Morgellon Hastalığı'nın belirtileri ve semptomları nelerdir? Morgellon Hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir? Morgellon Hastalığının görülme sıklığı ne kadardır? İşte detaylar...

Sağlık 05.02.2021, 23:46 05.02.2021, 23:58
Morgellon Hastalığı nedir? Belirtileri ve semptomları nelerdir?

Morgellon Hastalığı nedir? Morgellon Hastalığı'nın belirtileri ve semptomları nelerdir? Morgellon Hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir? Morgellon Hastalığının görülme sıklığı ne kadardır?

Morgellon hastalığı, bir çeşit cilt hastalığı. Bu hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Hastalığı gizemli kılan ise bu hastalığa sahip kişilerin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkması denilebilir.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Morgellon Hastalığı'na sahip kişinin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkar. 

Liflerin yapısı da gizem taşıyor: Oklahoma'da bulunan Tulsa Polis Kriminal Laboratuvarı liflerin yapısının Dünya üzerine bilinen hiçbir lif ile uyuşmadığını açıkladı. Ancak liflerin organik temelli olduğu ve bir organizmanın metabolik yan ürünü olabileceği açıklandı. 2007'de konuyla ilgili bir röportajda uzmanlar hala yapısının çözülemediğini bildirdiler. Sonrasında gelen açıklamalarda ise kimyasal bileşiği ile ilgili bilgi yer almıyor.

Belirti ve Semptomlar

Deri altında "ısırma", "iğne batması" ve "tırmalama" gibi belirtilerle karakterize ediliyor. Ayrıca ikincil semptomlar arasında yorgunluk, hafıza kayıpları ve kafa karışıklığı yer alıyor.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Tedavisiyle ilgili henüz çok yaygın uygulamalar bulunmuyor; ancak C Vitamini ile E Vitamini içeren meyveler alındığında hastalığın seyrinin yavaşladığı rapor edilmiş.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

14 bin insanda görülen bu rahatsızlığın, parazitlerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Kesin sebebi ise halen bilinmiyor ve sağlık örgütlerinde araştırılıyor.

evrimagaci.org

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?