banner30

banner29

Siyah nokta tedavisi için son yıllarda uygulanan etkili yöntemler

Siyah nokta tedavisi için son yıllarda uygulanan etkili yöntemler nelerdir?

Sağlık 09.06.2021, 13:49
Siyah nokta tedavisi için son yıllarda uygulanan etkili yöntemler

Bir akne çeşidi olduğu bilinen siyah noktalar, vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Ciltteki ölü hücrelerin ve yağların birikmesi sonucunda beliren bu noktalar, görsel açıdan rahatsız edicidir, cilt sağlığı için de zararlıdır. Siyah nokta tedavisi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Cildin yapısı ve aknelerin görüldüğü bölgeye göre yöntemler değişebilir.

Siyah nokta tedavisi için uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Eczanelerden reçeteye gerek duymadan temin edebileceğiniz çeşitli kremler, maskeler ve besleyici cilt bakım ürünleri noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Cilde direkt olarak uygulayabileceğiniz benzoil peroksit, resorsinol ve salisilik asit içerikli ürünler akne oluşumunu engeller. Cildinizin yağlardan arınmasını sağlar. Bu doğrultuda noktaların oluşumunun önüne geçilmiş olur.

Siyah nokta oluşumu yüksek düzeyde oluşuyorsa reçeteli A vitaminli ilaçlar tüketilebilir. Bir cilt uzmanının tavsiyesiyle ve reçetesiyle bu ilaçlar kullanılabilir. Önerilen ilaçlar, genel olarak cildin gözeneklerine etki ederek kıl köklerinin tıkanmasına engel olur. Bu doğrultuda akne oluşumu azaltılır veya yok edilir.

Siyah Nokta Tedavisi Uygulamaları

Akneleri temizlemek üzere özel bir cilt zımparalama aleti ile mikrodermabrazyon işlemi yapılır. Yapılan bu işlem ile ölü derilerin ciltten uzaklaştırılması hedeflenir. Bu doğrultuda kıl kökleri temiz kalır. Cerrahî bir işlem olmamasına karşın bir uzmanın yapması gereken bir uygulamadır. Cildin zarar görmesini engellemek üzere bu hususa dikkat edilmelidir.

Ciltte yer alan bakterileri yok etmek ve yağ üretimini azaltmak üzere lazer uygulamaları gerçekleştirilebilir. Sağlıklı ve yağları barındırmayan bir ciltte aknelerin oluşumu da büyük ölçüde engellenir.

Yalnızca eğitimi bulunan cilt bakım uzmanları ve doktorlar, elle temizleme yöntemini uygulayabilir. Siyah nokta temizleme aleti ile yapılan işlemlerde akne üzerine uygulanan baskıyla içindeki kir ve yağ çıkarılır. Geçici bir çözüm olmakla beraber çeşitli riskleri içinde barındırır.

Siyah Nokta Tedavisi İçin Maskeler

Ciltte oluşan bu akneleri geçirmek üzere çeşitli temizleme yöntemlerinden bahsettik. Bu yöntemlerin dışında siyah nokta tedavisi için farklı yüz maskeleri kullanılabilir. Bu aknelerin genel oluşum bölgesi yüz olduğu için bu maskeler, evde basit malzemeler kullanılarak hazırlanabilir. Şu şekilde sıralanabilir:

Bal Maskesi

Belirli bir miktar balı bir kabın içinde sıcak su bulunan başka bir kabın içine koyarak ılık hâle getirin. Ilıklaşan balı yüzünüzde aknelerin yer aldığı bölgelere iyice yedirin. Doğal antiseptik özelliği taşıyan bal, yüzünüzde oluşan bakterilerden arınmanızı kolaylaştıracaktır.

Limon Maskesi

C vitamini deposu olan limon, cildimizin ihtiyaç duyduğu kolajen üretimini destekleyen bir meyvedir. Limonda bulunan sitrik asit, gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bu doğrultuda ciltte biriken yağ ve kirler ciltten uzaklaştırılarak aknelerin oluşumu engellenir.

Karbonat Maskesi

Siyah nokta tedavisi için en çok uygulanan doğal yöntemlerden birisidir. Çok az su ve bir kaşık karbonatla macun kıvamında bir maske hazırlayınız. Bu maskeyi yüzünüze uyguladıktan 10 dakika sonra yıkayın. Cildinizin pürüzsüz ve noktalardan temizlenmiş olması için haftada bir veya iki defa uygulayınız.

Yoğurtlu Yulaf Maskesi

1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile maskeyi hazırlayabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra maskeyi yüzünüze iyice yedirin. 20 ile 25 dakika aralığında yüzünüzde tutun. Ilık suyla yıkayarak cildinizi kurulayın. Düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde noktaların azaldığı ve yok olduğu gözlemlenir. Siyah nokta maskeleri arasında en etkililerinden biridir.

Siyah Nokta Temizleme İşlemleri

Ciltte görsel açıdan rahatsız eden siyah nokta, cilt bakım işlemleri ile giderilir. Parlayan bir cildin görünümünü etkileyen bu aknelere uygulanacak temizleme işlemleri uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Başarılı ve kalıcı çözümler için uzmanlar tarafından uygulanan yöntemleri tercih etmeniz önerilir. Cilt bakım işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Medikal Cilt Bakımı

Kademeli olarak uygulanan, profesyonel bir cilt bakım işlemidir. Temizleme ve yenileme çalışmaları ile siyah nokta temizliğinde en başarılı sonuçların alındığı yöntemdir. Ciltte derinlere inilerek yapılan gözenekleri açma uygulamaları ile akne oluşumunun kalıcı olarak önüne geçilir. Ayda bir defa yapılacak bu işlemler ile bu noktalardan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Hydrafacial

Son dönemde yaygınlaşan bir cihazlı cilt bakım uygulamasıdır. El değmeden cihazlarla cilde uygulanan temizleme ve onarım işlemleri noktalar üzerinde oldukça etkilidir. Bu uygulama tek kullanımlık özel başlıklarla yapılır. Cildin gözeneklerine derinlikli bir işlem uygulanır. Temizlik işlemlerinin ardından detaylı bir onarma gerçekleştirilir. Cildi besleyen özel içerikli solüsyonlar sürülür. Tek seansta dahi büyük ölçüde noktalarda büyük azalma görülür.

Salt Facial

Bir çeşit mikrodermabrazyon işlemi olan salt facial doğal içerikli bir yöntemdir. Derinin yüzeyinin hafifçe soyulmasının ardından uzmanlar tarafından siyah nokta temizleme elle sıkılarak gerçekleştirilir. Cildin beslenmesi için uygulama anında antioksidanlar, vitaminler ve kolajenler cilde sürülür. Tuzdan gelen fayda ile aknelerden ve noktalardan cildiniz arınır. Canlı bir görünüme kavuşmanıza olanak sağlar.

Peeling

Farklı içerikleri bulunan maddeler ile bölgesel siyah nokta tedavisi yapılır. Derin bir temizliğe ihtiyaç duyan akneler için diğer profesyonel uygulamaların yanında kullanılabilir. Daha güçlü bir etki için tercih edilebilir. Daha kısa zamanda sonuç elde etmek adına tercih edilebilir.

Siyah Noktaların Sıkılması Neden Önerilmez?

Siyah nokta sıkma oldukça yaygın olarak yapılan hatalardan biridir. Çeşitli videolara da konu olan bu işlem cilt bakım uzmanları tarafından önerilmez. Cilde zarar veren bu işlemin neden önerilmediğini şu şekilde izah edebiliriz:

Etkili bir sonuç almak oldukça zordur. Başarılı olamayabilirsiniz. Esnek ve zor bir yapıya sahip olan bu aknelerden kurtulmak isterken daha fazlasının ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Sıkma anında cildinizi tahriş ederek gözeneklerin büyümesine sebebiyet verebilirsiniz. En uygun yöntem uzmanlardan yardım almaktır.

Yağlar ve bakteriler noktaların artmasına sebep olur. Bakteriler bu aknelerin içinde barınır. Sıkma işleminde yüzeye çıkacaklarından bu noktaların daha fazla olmasını tetikleyebilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?