Telefonlar klozetten daha fazla mikrop taşıyor

Kanada'da Guelph Üniversitesi'nde yapılan araştırma cep telefonu ile ilgili kimsenin farkında olmadığı bir tehlikeyi ortaya çıkardı. Bu tehlikenin tek sebebi ise tuvalette telefon kullanılmasından geçiyor. Telefonlar klozetten daha fazla mikrop taşıyor.

Telefonlar klozetten daha fazla mikrop taşıyor

Kanada'da Guelph Üniversitesi'nin araştırmasına göre, tuvalete telefonla girmek çok tehlikeli. Bu adeta ayrılmaz parçamız haline gelen telefonların dışkısal madde içermesine yol açıyor.

Telefonun bir klozetten daha fazla mikrop taşıdığı sonucuna ulaşan bilim insanlarından Jason Tetro, "Telefonunu kendinizin bir eklentisi gibi düşünmelisiniz. Telefonunuza değen her şey sizin de elinize değer" diye konuştu.

6 telefondan biri dışkısal madde içeriyor

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre de "Her 6 telefondan biri dışkısal madde içeriyor" Kanadalı bilim insanları, telefonların hijyenik ıslak bezlerle sıkça temizlenmesi uyarısı yaptı.

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar için kurulan, hiçbir yere ve makama bağlı olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ve tüketici dernek üyelerinden oluşuyor.

Konsey, tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçlıyor. 2014 yılında uygulamaya sokulan "hijyen avcıları"nın tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı sağlık açısından tehlike arz eden 10 eşya açıklandı.

Kirli top 10

"Tuvaletten bile daha pis" olarak nitelendirilen, "kirli top 10" şeklinde açıklanan ürünler şöyle:

El kurutma makineleri,

Hastane ve kamu binaları tırabzanları,

Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler,

Restoran menü kitapçıkları,

Kullanılmayan spor salonlarındaki aletler,

Otobüs içindeki tutacaklar,

Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri,

Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler,

Kağıt ve madeni paralar,

Havlu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5