Türk Doktorlar Sudan'da Şifa Dağıtıyor

Sudan'da 2014'te açılan Nyala Sudan Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Türk doktorların da aralarında bulunduğu sağlık çalışanları ayda ortalama on binden fazla kişiye hizmet veriyor.

Türk Doktorlar Sudan'da Şifa Dağıtıyor

Yıllardır iç savaşla boğuşan Sudan'ın Güney Darfur eyaletindeki hastane, bölge halkı için büyük önem taşıyor.


Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yapılan, bölgenin en modern hastanesinde 52 Türk, 306 Sudanlı sağlık çalışanı vatandaşlara hizmet sağlıyor.Hastanede çalışan Türk doktorların tamamı alanında uzman isimler. Bunu bilen Güney Darfurlular da Türk doktorlara tedavi olmak için sabahın erken saatlerinde polikliniklerde uzun kuyruklar oluşturuyor.


Çad başta olmak üzere çevre ülkelerden de hastaları kabul eden tam teşekküllü hastanede, günde ortalama 450 hastanın tedavisi gerçekleştiriliyor.


Hastanenin Başhekimi Dr. Halil Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hastane olarak Darfur'a birçok ilki yaşattık. Nyala şehrinde, beyin ve çocuk cerrahisi sadece bizim hastanemizde var. Ayrıca tomografi cihazı da bir tek Türk hastanesinde mevcut. Görevli doktorlarımız en iyi şekilde hizmetlerini yapıyor. Bu kadar kapsamlı sağlık hizmeti görenler, haliyle tedavilerden de çok memnun kalıyor." diye konuştu.


Türk hastanesi, Güney Sudan'dan Sudan'a sığınan mültecilere de yardım elini uzatıyor. Nyala bölgesindeki kamplarda kalan Güney Sudanlılar, hastaneye getirilerek tedavileri ücretsiz gerçekleştiriliyor.


Hastane, Nyalalılara sadece sağlık değil ekonomik yönden de katkı sağladı. Hastaneyle çevrede yemek alanları, barınma yerleri ve eczaneler de açıldı.


AA

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5