Türkiye'de aşılatma oranları Avrupa'dan yüksek

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, vatandaşların, aşı takvimine alınan 13 aşıyı hiçbir endişeye kapılmadan çocuklarına yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye'de aşılatma oranları Avrupa'dan yüksek
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, özel bir televizyon kanalında konuştu. Burada seyircilerden gelen soruları da yanıtlayan Akdağ, çocuk aşılarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

"Türkiye'de aşılatma oranları Avrupa'dan yüksek"

"Türkiye'de gerçekten vatandaşımızın çocuklarını aşılatma oranları bugün Avrupa'dan da yüksek. Avrupa'nın bazı ülkelerinde, ABD'de birtakım gereksiz dedikodular bazı aşılar konusunda bir kısım vatandaşların tereddütlerine yol açtı. Gereksiz dedikodu, diyelim ki herhangi bir aşının herhangi bir alakası olmayan bir duruma sebep olduğu gibi bir dedikodu. Bilimsel olarak ispatlanmamış olan, hiçbir delili olmayan... Bu neye yol açtı? Mesela diyelim ki kızamık salgınları görülmeye başlandı Avrupa'da, Amerika'da. Tamamen kökü kurutulmamıştı ama artık hemen hemen görülmüyordu. Türkiye bu hususta oldukça iyi. Türkiye'de hala vatandaşlarımız çocuklarını koruma konusunda hassasiyetlerini devam ettiriyorlar. Dolayısıyla alarma geçeceğimiz herhangi bir durum, falan yok."

AA


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5