Türkiye'de karantina ne zaman bitecek? Kafeler ne zaman açılacak?

Türkiye'de Koronavirüs vakalarının artmasıyla alınan tedbirler kapsamında Starbucks gibi kurumsal işletmelerden, nargile cafeler, çalgılı ve canlı müzikli mekanlar, barlar ve gece kulüplerine kadar birçok dükkan geçici bir süre faaliyetlerine ara verdi. Peki Türkiye'de karantina ne zaman bitecek? Kafeler ne zaman açılacak? İbadethaneler ne zaman açılacak? Barlar ne zaman açılacak? Nikah salonları ne zaman açılacak? Kıraathaneler ne zaman açılacak? Koronavirüs ne zaman bitecek?

Türkiye'de karantina ne zaman bitecek? Kafeler ne zaman açılacak?

İşte, "Türkiye'de karantina ne zaman bitecek? Kafeler ne zaman açılacak? ibadethaneler ne zaman açılacak? Barlar ne zaman açılacak? Nikah salonları ne zaman açılacak? Kıraathaneler ne zaman açılacak? koronavirüs ne zaman bitecek?" sorularının cevapları...

Koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan genelge ve uyarılarla bir çok iş yeri geçici bir süreliğine kapatıldı. Bu işletmeler arasında kıraathaneler, nikah salonları, cafeler, İbadethaneler ve daha bir çok umuma açık mekanlar bulunuyor.

Alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı'nca yayınlanan genelgede; Coronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde; “Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacağı belirtildi.

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Aynı zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin koca ve birçok uzman ismin tavsiyesi ailelerin zorunlu olmadıkça evden çıkmayıp 2 hafta süreyle evde karantina uygulamaları yönünde.

KARANTİNA NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gerçekleştirilen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar doğrultusunda alınan bu tedbirlerin 3 hafta sonunda kaldırılması bekleniyor.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Toplumun tamamının sağlığı ve huzuru için bireyler olarak her birimizin fedakârlıkta bulunma sorumluluğu vardır.

Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye’deki tedbirler de, salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır.

"3 HAFTAYLA SINIRLI TUTABİLİRİZ"

Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek, evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.

Öte yandan konuya ilişkin Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yaptığı açıklamada "Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seda aso
Seda aso - 1 hafta Önce

Herkez perişan öldü kalksın artık bu karantina

Gul korkmaz
Gul korkmaz - 1 hafta Önce

Bitsin gitsin korona,bela olsun basyma

Ebru  canli
Ebru canli - 6 gün Önce

Karantina artık kalksın

cesur demiral
cesur demiral - 4 gün Önce

merhabalar rahatsız etigim için özür dilerim bizim dükkanlarımız ne zaman açılacak acaba bi bilgi alablırmiyiz teşekür ederim çok sagolun...

Ebru canli
Ebru canli - 21 saat Önce

Sokağa çıkma yasağı kalksın artık yeter

Ebru
Ebru - 21 saat Önce

Bitsin yeter artık yani

Ebru  canli
Ebru canli - 21 saat Önce

Bitsin artık yeter yasak bitsin

Yeter
Yeter - 21 saat Önce

Yeter artık yani sokağa çıkma bitsin artık diyorum


SIRADAKİ HABER

banner5