banner30

banner29

Uzman isimden kritik uyarı: Kansere bile yol açıyor

Beslenme Uzmanı Gözde Güzelcan, dışarıdan alınan hileli limonataların uzun vadede kansere, diyabete, birçok kronik rahatsızlığa ve çocuklarda hiperaktiviteye yol açabileceğini söyledi.

Sağlık 11.08.2020, 14:31
Uzman isimden kritik uyarı: Kansere bile yol açıyor

Sıcak yaz aylarında sıkça tüketilen limonatalara daha az limon koymak için bazı kişiler hile yaparak gıda boyası koyuyor.

Beslenme Uzmanı Gözde Güzelcan, hileli limonatalara karşı vatandaşları uyararak "Limonata C vitamini açısından oldukça zengin bir içecektir. Bu içeceğini içtiğimiz zaman günlük C vitamin ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Ancak dışarıda satılan limonatalarda dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

Şişelerin üzerinde 'yüzde 10 limon içerir', 'yüzde 20 limon içerir' gibi ibareleri geçmektedir. Meyve oranı yüzde 50'yi bulmuş olsa bile bu içeceğin limonata değil su ve şekerin karıştığı bir içecektir. İçinde glikoz, fruktoz ve şekerle beraber birçok zararlı katkı maddesi de mevcuttur. Bazı limonata şişeleri üzerinde ise limon aromalı içecek yazar. Bu ibarede şişe içindeki karışımın gerçek bir limonata olmadığını gösterir.

Hileli ve katkılı limonataların uzun vadede tüketilmesi kansere, diyabete, birçok kronik rahatsızlığa ve çocuklarda hiperaktiviteye sebep olur" dedi.

Bu tehlikeden korunmak için vatandaşların kendi limonatalarını kendilerinin yapmasının daha doğru olduğunu belirten Güzelcan, evde yapılan limonatalarda sarı rengin elde edilebilmesi için zerdeçal koyulması önerisinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?