Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri bir haftada 275 göçmen yakaladı

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 9-16 Kasım'da, 275 göçmenin yakalandığı, 6 göçmenin cesedinin denizden çıkarıldığı açıklandı.

Gündem 17.11.2018 - 12:50 17.11.2018 - 12:50 Bülent Deniz

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 9-16 Kasım'da yaşanan 13 göç olayının 6'sı Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları, 6'sı Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ve biri Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı sorumluluk sahasında gerçekleşti.

Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları sorumluluk sahasında bulunan Kuşadası, Çeşme, Dikili, Ayvalık, Sığacık, Küçükkuyu bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde yoğunlaşan kontrol ve denetimlerde Ayvacık, Seferihisar, Dikili ve Kuşadası bölgelerinde gerçekleşen 6 olayda, 82 göçmen ve bir göçmen kaçakçısı yakalandı, 6 göçmenin cesedi denizden çıkarıldı.

Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahasındaki Didim, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bodrum ve Kardak bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde icra edilen kontrol ve denetimlerde Bodrum, Didim, Köyceğiz ve Fethiye bölgelerinde gerçekleşen 6 olayda, 159 göçmen ve 7 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı sorumluluk sahasında yer alan Enez bölgesinde yapılan kontrol ve denetimlerde 34 göçmen gözetim altına alındı.

40 göçmen kurtarıldı

Gerçekleşen 13 göç girişiminin ikisinde Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım talep edildi, Sahil Güvenlik unsurlarınca Dikili ve Enez bölgelerinde gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetinde 40 göçmen kurtarıldı.

Kayıp olduğu değerlendirilen 4 göçmenin bulunması amacıyla arama kurtarma faaliyetlerine devam ediliyor.

Ayrıca Sahil Güvenlik unsurlarınca Dikili, Çeşme, Didim ve Fethiye bölgelerinde gerçekleşen 5 düzensiz göç olayında karada tespit edilen 139 göçmen ve bir göçmen kaçakçısı jandarma ve emniyet ekiplerince yakalandı.

86 saat uçuş gerçekleştirildi

Sahil Güvenlik Komutanlığınca düzensiz göçün engellenmesi amacıyla icra edilen söz konusu faaliyetlerde 30 sahil güvenlik botu, 5 SAGET, 3 DEGAK timi ve 18 kontrol botundan oluşan yüzer unsurlar tarafından bin 315 saat seyir yapıldı.

Çalışmalar kapsamında 20 helikopter ve 8 uçak sortisiyle toplam 86 saat uçuş gerçekleştirildi, 4 Mobil Radar timi (MORAD timi) tarafından 312 saat görev icra edildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@