Sahte Pfizer-BioNTech aşıları o ülkelerde tespit edildi

ABD merkezli ilaç firması Pfizer ile Alman şirketi BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının sahteleri, Meksika ve Polonya’da tespit edildi.

Dünya 22.04.2021 - 14:41 22.04.2021 - 14:41 Bülent Deniz

Wall Street Journal gazetesi, Meksika’da ele geçirilen aşı şişelerinde sahte etiketlere rastlandığını, Polonya ise sahte koronavirüs aşılarının içeriğinde kırışıklık giderici maddelerin olduğunu duyurdu.
Haberde, Meksika’da bir klinikte dozu 1000 dolardan yaklaşık 80 kişiye sahte aşı yapıldığı, içinde sadece arıtılmış su bulunan aşı şişelerinin piknik soğutucusunda saklanırken ele geçirildiği bildirildi.Haberde, Interpol kayıtlarına göre, geçen ay Çin ve Güney Afrika’

Pfizer Güvenlik Başkanı Lev Kubiak, bütün dünyanın koronavirüs aşısına ihtiyacı olduğu ve çok sınırlı tedarikin bulunduğu bir ortamda suçlular için mükemmel bir fırsat doğduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kubiak, piyasaya sahte aşı sürümünün daha da kötüye gidebileceği uyarısında bulunarak “Şu anda tüketiciler aşı temini için çaresizler ve bu nedenle kolayca kandırılıyorlar” dedi.

ABD de dahil Meksika ve diğer bazı ülkelerde, sahte aşı pazarlaması yapan onlarca internet sitesinin de kapatıldığı kaydedildi.

da binlerce doz sahte koronavirüs aşısının ele geçirildiği ve onlarca kişinin gözaltına alındığı bilgisi de paylaşıldı.

Yetkililer, sahte ilaç üretiminin son 10 yılda çok kazançlı bir sektör haline geldiğine işaret ederek PricewaterhouseCoopers kayıtlarına göre, sahte reçeteli ilaç pazarının yıllık değeri 200 milyar dolardan fazla.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@