"Şapkadan tavşan çıkarma 'Tavşanlar matruşka kurultayı'"

Kemalist kimliğiyle tanınan yazar Tahir Çalgüner Habervakti.com için CHP kurultayına yönelik önemli analizler paylaştı.

Siyaset 02.03.2020 - 15:40 02.03.2020 - 15:40

28-29 Mart'ta yapılacak CHP kurultayında, olası adayların durumunu inceleyen Tahir Çalgüner ilginç saptamalarda bulundu.

İşte Çalgüner'in o yazısı:

ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMA "TAVŞANLAR MATRUŞKA KURULTAYI"

"Parti içi sözde muhalefetin (iktidar savaşının) buradaki amacı; parti meclisine üye pazarlığı, müstakbel milletvekillerinin görücüye çıkarılması ve Kılıçdaroğlu sonrası için parti içi iktidar/güç alanı hazırlamak amaçlı palyatif nitelik ve nicelikte.
Selin Sayek Böke merkezli parti içi iktidar savaşçıları; 3 Matruşka odakta sahaya çıkıyor. Bunlar parti içi muhalefet değil parti içi iktidar savaşlarıdır, yok birbirlerinden farkı hepsi Selin Sayek BÖKE'dir.

1. Fikri Sağlar  "Demode bir sosyal demokrattır."
2. Selin Sayek Böke;  liberal görüşlü bir sızma partilidir. Oğuz Kaan Salıcı ve ekibi ile iktidar savaşına girişmiş ve 10 Aralık sızma ekibinin diğer yarısına geçerek,ileride Genel başkan olma ihtiraslısı biridir.
3. Aytuğ Atıcı, B tipi Sosyal demokrattır. Selin Sayek Böke'nin vekaleti ile adaydır.

Ekrem İmamoğlu ise bu gruplar arasında Kılıçdaroğlu'nun tavşan veliahttı olarak arada bir figür olarak belirginleşiyor. İlhan Cihaner ise, sosyal demokrat olmakla birlikte, Ana Tavşan olan Bilderbergci Selin Sayek Böke'nin Truva atı olarak hareket ediyor. Muharrem İnce'nin ise her hangi bir ideolojik derinliğe sahip olmadığını, ahbap-çavuş tipi kasaba siyasetçisi gibi davrandığını ve bu yüzden siyasi hayatını aşındırdığını ve bitirdiğini belirtti.
düşük profilli ağırlıklı Alevi delegasyonu bağlamında; "sözde  Birleşik parti içi muhalefet hareketi" altında tek adayda birleşilse bile, Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı garantidir.

"Liberaller ve Sosyal demokratlar birbirini ağırlar Kurultayı"

Liberaller ve sosyal demokratlar birbirini ağırlar kurultayının "Kemalizm'e veda" kurultayıdır. 'Vekalet adayları ve diyetçiler kurultayı'nda "demokrasicilik ve güçler oyunu" oynanacak. Sosyal demokratlar kurultayı için konuşulan adayların hemen hepsinin temel özelliği Kemalist olmamalarıdır.

İhan Cihaner'in bu denklem içinde, önümüzdeki genel seçimlerde, Kılıçdaroğlu tarafından milletvekili olarak ödüllendirilmesine de kimse şaşmamalı.
Buna mukabil; Mekanın eski sahiplerinin de, taban dip dalgasını arkalarına alarak toplantı halinde olduklarını ve Kallavi bir aday ile Tavşan ve Matruşka sızıntı adayların karşısına her an bir sürpriz yaparak çıkılabilir. Çıkmayan candan ümidi kesmemek gerekir.

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@