banner29

Büyükçekmece'de seçim tezgahı! Yazılım mı kullanıldı?

İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde seçim öncesi bazı seçmenlerin ikamet kayıtlarının değiştirildiği iddiaları yerel seçim tartışmalarının bir numaralı konu başlığı oldu.

Seçim 2019 10.04.2019, 14:52 10.04.2019, 14:57
Büyükçekmece'de seçim tezgahı! Yazılım mı kullanıldı?

AK Parti, usulsüzlük iddialarıyla ilgili olarak "olağanüstü itiraz" hakkını kullanırken seçimin iptali yönündeki başvurusunun YSK tarafından karara bağlanması bekleniyor.

AK Parti'nin iddialarına göre, Büyükçekmece'nin CHP'li Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Hasan Akgün, belediye de bir sistem kurup seçime özel bir yazılım geliştirmekle suçlanıyor.

Hasan Akgün ise tüm bu iddialar karşısında suskunluğunu koruyor. Akgün'ü arayarak görüş almak isteyen Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet de CHP'li başkandan olumsuz yanıt aldı.

Acet, CHP'li başkana ulaşma çabasını bugün köşesinde okurları ile paylaştı. İşte o yazı;

- Büyükçekmece’de ‘Alicengiz Oyunları’

14, 15’li yaşlarımızda sahillerine yüzmeye gittiğimiz İstanbul’un Büyükçekmece ilçesini, 1994’ten beri Hasan Akgün isimli CHP’li bir belediye başkanının yönettiğini 31 Mart öncesi kampanya döneminde öğrendim.

İstanbul ölçeğinde orta büyüklükte bir ilçeyi 5 kere üst üste kazanıp, 6’ıncısında da ipi göğüslemek, (Tabii ki şu anki durumu kast ediyorum. M.A) uzaktan bakanlar için hayranlık verici bulunabilir.

O kadar çok gönül kazanmış ki, o kadar çok hizmet etmiş ki, insanlar böyle bir belediye başkanından hiç vazgeçememiş diye düşünebilirsiniz.

Ama bir ihtimal daha var:

Özellikle nüfus sayısı bakımından ‘Nüfuz edilebilir’ miktarda seçmeni bulunan yerlerde belediye imkanlarını iyi tabirle ‘Karşılıklı çıkar alışverişine’ dönüştüren, bu şekilde 25 sene, 30 seneden fazla belediye başkanlığı yapan örnekler biliyorum.

Büyükçekmece bu anlamda çıkar ilişkisinin de ötesine geçen iddialar ve suçlamalarla gündemde.

SUÇLAMALARIN MUHATABI NEDEN SUSUYOR?

Gazetecilik refleksi öncelikli olarak, “Suçlamaların bir numaralı muhatabı bu konuda acaba ne diyor” sorusuna yöneltiyor.

İnternetten araştırdım ama Hasan Akgün’ün konuyla ilgili yaptığı herhangi bir değerlendiremeye rastlayamadım.

Belki konuşmuştur da görememişizdir diye düşünüp kendisini aradım.

Özel kalem müdürü, toplantıda olduğunu söyleyip basın müşavirine yönlendirdi.

Basın müşaviri Ümit beye mesajla ulaşıp, Başkan beye birkaç soru yöneltmek istediğimi söyledim.

“Konuya ilişkin şu an belediye önünde basın açıklaması yapılıyor. CHP yönetimi gerekli açıklamayı yapıyor” yanıtı geldi.

“Başkan bey konuşmuyor mu” diye sordum, cevap gelmedi.

Bununla da yetinmedim, oradan bir açıklaması olmuş mu diye Hasan Akgün’ün tweetlerine baktım.

Bir hayli aktif şekilde kullandığını fark ettiğim o tweetler arasında konuyla ilgili tek cümlelik bir açıklamaya da rastlayamadım.

MEVLÜT UYSAL: ORTADA BİR SEÇİM HİLESİ VAR

İddialar anlamında ‘Seçim hilesi’ başlığının altına giren, iki kişinin tutuklu yargılandığı, bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, sadece bu ilçenin değil, İstanbul’un sonuçlarını da yakından ilgilendiren bir konuyla ilgili, ifadeye çağrıldığı halde gitmediği söylenen bir belediye başkanının bu suskunluğunu buraya not edelim.

Bu seçimde, Büyükçekmece’de 25 yıldır belediye başkanlığı yapan Hasan Akgün’ün karşısında, sonuçları hala belli olmadığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devretmemiş olan Mevlüt Uysal yarıştı.

Uysal, avukatlıktan gelen birikimiyle hukuki konulara hakimiyeti güçlü olan bir isim.

Muhtemel ki, Büyükçekmece’de seçim öncesinde başlayan ama yeni yeni öğrendiğimiz gelişmeler de, kendisinin sıkı takibi neticesinde bugün bir Türkiye gündemi haline dönüşmüş durumda.

Mevlüt Uysal’ı aradım ve “Bu işin aslı faslı nedir, anlatır mısınız” diye sordum.

Kendisinin söylediğine göre, Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, seçim takviminin yaklaştığı bir dönemde, belediye de bir sistem kurup seçime özel bir yazılım geliştirmiş.

Ocak ayı itibarıyla adli bir soruşturmaya dönüşen sürecin bilinen başlangıç noktası orası.

SEÇİMLERİ ETKİLEYECEK SAHTE İŞLEMLER…

Devamında Büyükçekmece sahillerinde açık olan lokanta vb yerlerin sahiplerine “Benim sayemde işlerinizi yürütüyorsunuz, siz de elinizi taşın altına atın bakalım” denmiş.

Devamında Mevlüt Uysal’ın tabiriyle “Seçim neticesini etkileyecek sahte işlemler” devreye sokulmuş.

Bu noktada, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un ne olup bittiğini derli toplu anlatan şu ifadelerine bakalım:

“100 adet adres değişikliği formunda kişilerin imzası olmadığı anlaşılıyor. Bu kişi, 104 boş arsaya kişi kaydediyor. 36 inşaat, 35 sahte adres, 269 ikamet etmeyen, 31 beyanda bulunmayan, 129 boş daire, inşaatı bitmemiş yerlere kişi yerleştiriyor. Boş arsa, ikamet kaydediliyor. Konut olmayan anaokulunu, TIR garajını ev olarak gösteriyor. Yine konut olmayan TIR garajı da adres olarak gösterilmiş kişiler buraya da kaydedilmiş. 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece’ye getirildiğini tespit etmiş bulunmaktayız.”

Altını çizmemiz gereken önemli bir konu daha var:

Normal şartlarda YSK’nın içtihatları, seçmen taşıma nedeniyle seçim iptalinin önünü açmıyor.

Ama ‘Seçim hilesi’ başlığının altına giren konu bu değil.

Ali İhsan Yavuz’un aktardığı şekilde, konutlara değil de okullara, tır garajlarına, boş arsalara ‘İkametgah’ verilmesi.

Bir soru daha var:

Bu iddialarla ilgili gereken itirazlar neden Ocak ayında yapılmadı da, şimdi gündeme getiriliyor?

Uysal’a bunu da sordum.

Şöyle dedi:

“O sıkışık vakit içerisinde seçim kurullarının görevlendirdiği kolluk kuvvetleri bu durumda olan 716 kişinin durumuyla ilgili tespit yapabiliyor. Bugün baktığımızda 500’ü Ak Parti üyesi olan 3900 kişinin kaydının silindiğini öğrendik. Seçimin bitmesi, bu sürecin bittiği anlamına gelmez.”

Ak Parti İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için YSK’ya başvuracak.

Kararı YSK verecek, ne olup bittiğini hep birlikte göreceğiz.

Bir hüküm cümlesi kurmak istemiyorum.

Ama şu kadarını söyleyebilirim:

Büyükçekmece Belediyesi’nin bacasından yükselen dumanlar, hiç de hafife alınabilecek gibi görünmüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?