Seçim günü yasakları neler?

Seçim günü yasakları nelerdir? 31 Mart seçim yasakları31 Mart yerel seçimleri için geri sayım sürerken seçim yasaklarda dün itibariyle resmen başladı. Dün başlayan propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek. Peki seçim yasakları nelerdir?

Gündem 24.03.2019 - 00:36 24.03.2019 - 00:36 Bülent Deniz

Propaganda serbestliği ve seçim yasakları başladı

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü  yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi için belirlediği propaganda serbestliği  ve seçim yasakları bugün başladı. 

YSK'nın Seçim Takvimi'ne göre, bugün başlayan propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda  süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da  internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti  görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların  dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan,  güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasaklar  arasında bulunuyor. 

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.  

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın  ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve  iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin  veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde  yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak. Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve  doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin  yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek  sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu  olacak.

Bu kurallara aykırılığın tespiti halinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına,  Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  (BTK) ile Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirimde bulunulacak. 

Törenlere ait yasaklar 

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden  güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri  ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel  kişilikleri ve Bankacılık Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş  ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi,  nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla  yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Söz konusu kuruluşlar ile kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar,  seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunamayacak.

Resmi hizmete mahsus araçlar kullanılamayacak

Aynı süre içinde bakanlar ile milletvekilleri yurt içinde yapacakları  seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis  edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı  olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet  verilemeyecek. 

Hediye ve eşantiyon dağıtılamayacak 

Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar kendilerini tanıtıcı  nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü  içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak, belirtilen yayın  veya malzemeleri dağıtacak kişiler ise 18 yaşını doldurmuş olacak. Ancak siyasi  partiler ve adaylar belirtilen malzemeler dışında herhangi bir hediye ve  eşantiyon dağıtamayacak, bunları üçüncü kişiler ya da kurum ve kuruluşlar  aracılığıyla dağıttıramayacak.

Hoparlörle propaganda yapılabilecek

Propaganda döneminin başlangıç tarihinden bitişine kadar halkın huzur  ve rahatını bozmamak koşuluyla açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci  saatin sonuna kadar hoparlörle propaganda yapılabilecek. Ancak başka bir siyasi  parti veya bağımsız aday adına açık ya da kapalı yer toplantısı yapılan  saatlerde, bu toplantıların yapıldığı yer ve binalardan işitilecek ve bu  toplantıları rahatsız edecek biçimde hoparlörle propaganda yapılamayacak.

Seçim büroları 23.00'e kadar açık kalabilecek 

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yer aldıkları  seçim çevrelerinde seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçim büroları açabilecek.  Çadır, karavan, seyyar veya sabit baraka, tır dorsesi, sabit otobüs ve kamyon  kasası gibi yerler ile ticari faaliyeti devam eden iş yerleri seçim bürosu olarak  kullanılamayacak. 

Siyasi partilerin ve adayların seçim büroları saat 09.00'dan 23.00'e  kadar halka açık faaliyette bulunabilecek. Diğer seçim faaliyetleri saklı kalmak  üzere, seçim bürolarında görüntülü ve sesli propaganda yapılabilecek ancak seçim  bürolarında yapılacak sesli yayınlarda çevresel gürültü ile ilgili mevzuat  hükümlerine uyulacak.

Seçim bürolarındaki ilan ve reklam malzemeleri 30 Mart Cumartesi günü  saat 18.00'e kadar kaldırılacak, seçim bürolarının faaliyetleri de bu tarih ve  saatte son bulacak.

Yorumlar
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Fahrettin Altun açıkladı: HaberTürk'ü kınıyoruz!
CIA raporundaki şok 'Erbakan' detayı! En büyük problem teşkil eden kişi...
Amerikan Vakfı'nın fonladığı medya kuruluşlarının aldığı rakamlar ortaya çıktı
Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini ABD reddetti
Düğündeki yanar dönerli sema gösterisi tepki çekti
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@