Seçim sistemi değişiyor: Yeni kurulan partilere kötü haber!

AK Parti'nin öncülük ettiği seçim sistemindeki değişiklik teklifinin ana hatları oluşmaya başladı. Masadaki plana göre yeni kurulan partilerin meclis grubu kurmaları seçime katılabilmeleri için yeterli olmayacak

Gündem 20.07.2020 - 21:01 20.07.2020 - 21:01

AK Parti’nin kurduğu Seçim ve Siyasi Partiler Yasaları Komisyonu, son toplantısında, daha önce üzerine çalışılan “seçmen bölgesi simülasyonlarını” tek tek inceledi.

Komisyon toplantısında, barajın 5-7 veya 0 (sıfır baraj) olması durumunda hazırlanan seçenekler üzerinden sunum yapıldı. Ayrıca, her seçim bölgesinin 5, 6, 8 ve 10 milletvekilinden oluşmasıyla ilgili de il il simülasyon yapıldı.

‘Cumhur ittifakı daha avantajlı’

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, her alternatifin, başta cumhur ittifakı olmak üzere partilerin lehine ve aleyhine olan durumları masaya getirildi. Toplantıda, bir seçim bölgesinin 10 vekilden oluşması durumundaki avantajlar değerlendirildi.

Böyle bir düzenlemenin AK Parti’ye avantaj sağlayacağı, toplamda da cumhur ittifakının daha fazla milletvekili çıkartacağı değerlendirmesi yapıldı.

10 vekil sınırlaması

Daraltılmış bölge sistemi yerine, seçim çevresinin sayısının artırılmasının, bunun da 10 vekil olarak belirlenmesinin daha uygun olacağı belirtildi.

Yorumlar