Kırmızı bültenle aranan Sedat Peker, Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz ile akraba olduğunu, cezaevinden Mesut Yılmaz'ın kumar kasetleri karşılığı çıktığını ve Cengiz'in anlaşmaya aracılık ettiğini öne sürdü.

Kırmızı bültenle aranan ve BAE'de yaşayan suç örgütü lideri Sedat Peker, Twitter'daki 'Deli Çavuş' isimli hesabından yaptığı paylaşımlarla iddialarını sürdürdü.

Cengiz İnşaat'ın sahibi Mehmet Cengiz ile akraba oluduğunu öne süren Sedat Peker, eski başbakan Mesut Yılmaz'a ait kumarhane kasetleriyle birlikte başka video ve belgeler karşılığında cezaevinden çıktığını, anlaşmaya Cengiz'in aracılık ettiğini iddia etti. Mehmet Cengiz'e ilişkin iddialarda adı geçen Zafer Salman ise iddiaları doğrulayarak "Sedat Peker ne dediyse doğrudur" dedi.

Peker, "Size akrabam olan Mehmet Cengiz'i anlatacağım" diyerek başladığı paylaşımında, kamudan aldığı ihalelerle tanınan Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz'le olan geçmişini ve hapisaneden çıkış sürecini şu ifadelerle anlattı:

"Ben Bolu Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra diğer bir akrabamız olan Zafer Salman tarafından daha sık görüşmemiz sağlandı. Ben devlet ricalinin isteği üzerine 1997-1998 senelerinde Bulgaristan ve Romanya’ya bazı çalışmalar yapmak için gönderildikten sonra Türkiye’de Mesut Yılmaz başbakanlığında, gazetecilerin cazgırlığıyla temiz toplum yaygarası ülkeyi inletiyordu. Beni de bu hikayede sermaye yapmak istediklerini gıyabımda tutuklama kararı çıkardıklarında anladım. Özel bir uçak çağırarak Türkiye’ye döndüm. Benim çok büyük bir hata yaptığımı, bir daha tahliye olamayacağımı düşünüyorlardı."

mesut yılmaz burun

"MESUT YILMAZ MACARİSTAN'A KUMAR OYNAMAYA GİTTİ"

Peker, eski başbakan Mesut Yılmaz’ın Macaristan’a kumar oynamaya gittiğini ve orada dayak yediğini iddia ederek şu ifadeleri kullandı: 

"Başbakan Mesut Yılmaz kumar oynamaya gitmedim diyordu. Çünkü merkez sağ partisi olduğu için dindar kesimin oylarını kaybetmek istemiyordu. Ben teslim olduğumda ülkenin gündemi bu konuyla çalkalanmaya başladı. Çok saygı duyduğum, o dönemki rahmetli milletvekili Enis Sülün’ün aracılık yaptığı yazıldı söylendi. İrtibatta olduğum devlet görevlilerinin şemaları yazıldı söylendi."

"KASETLERİN BENDE OLDUĞUNU BELİRTECEK HABER YOLLADIM"

"Bayrampaşa Cezaevi’nde yatarken yine bir el devreye girdi, 'Bayrampaşa Cezaevi’nde Sedat Peker Krallığı' haberleri bir anda ülkenin gündemi oldu. Cezaevleri Genel Müdürü Suat Ertosun cezaevine gelerek incelemeler yaptı. İstanbul Başsavcısı, mekanı cennet olsun, Ferzan Çitici cezaevine gelerek benimle görüşme yaptı. Cezaevi benim kontrolümde olduğu için, gitmem için üç tane cezaevi önerdi. Pazarlık sonucunda ben başka bir cezaevini söyleyerek orayı kabul ettirdim (cezaevinde isyan çıkmaması için benim isteğimi kabul ettiler). Kırşehir Cezaevi’ne gidince bazı sebeplerle Mesut Yılmaz’a düşman olan Süleyman Demirel’in akrabası Kamuran Çörtük’ün kulağına gidecek şekilde bahsi geçen Mesut Yılmaz’ın kumar oynadığı kasetinin bende olduğunu ayrıca da başka videoların ve belgelerin bende olduğunu belirtecek haber yolladım."

"MEHMET CENGİZ'İ YANIMA ZİYARETE YOLLADI"

"Kamuran Çörtük Mesut Yılmaz’a kumar kasetlerinin bende olduğunu söyleyince Mesut Yılmaz, akrabam olduğunu bildiği için 1998 senesinde Kırşehir Cezaevi’ne Mehmet Cengiz’i yanıma ziyarete yolladı. Ben de kasetin doğru olduğunu ancak Kamuran Çörtük’e vermediğimi söyledim. Mehmet Cengiz, Mesut Yılmaz ve Turgut Yılmaz inanmak için kaseti görmek isterler dediğinde cezaevindeki telefonumdan aradım (o zaman cezaevleri benim için çok rahattı). Mesut Yılmaz ve Bakan Cavit Kavak’ın içinde olduğu bir dakikalık bölümünün görüntüsünü Mehmet Cengiz İstanbul’a döner dönmez kendisine teslim ettirdim."

5 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Mehmet Cengiz’in ziyaretinden sonraki ilk mahkemede tahliye olacağı ve 5 milyon dolarlık ödeme üzerine anlaştıklarını iddia eden Peker şöyle devam etti:

"Anlaşma sağlandı. İlk 2,5 milyon dolarını peşin aldım. Kalan 2,5 doları da ortak akrabamız olan Zafer Salman vasıtası ile teslim aldım (paralar Mehmet Cengiz tarafından Zafer Salman’ın hesabına gönderildi, bir kısmı da Zafer Salman’a elden teslim edildi) O dönem Mesut Yılmaz’ın yakını olan, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin başsavcısı olan Engin Baltacı’nın organizasyonu ile tahliye edildim. Aylarca cezaevine girmeden önce basın kuruluşları temiz toplum çığırtkanlığı yaparken, o kadar ağır cezalarla yargılanırken tahliye olmam ülkenin gündemini allak bullak etti. Bütün herkes bu nasıl olur dedi. Tüm halkı temiz toplum masallarıyla uyutmaya devam ederken biz devrin başbakanıyla bu filmleri çeviriyorduk."

SALMAN İDDİALARI DOĞRULADI

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarda adı geçen Zafer Salman Cumhuriyet'ten Rabia Azra Sözcü'ye konuştu. Salman, Mehmet Cengiz'den anlaşma karşılığında 5 milyon lirayı aldığı iddialarını doğrulayarak "Sedat Peker ne dediyse doğrudur" dedi.

e-Devlet'te adli sicil kaydı düzeltme/silme talebi yoğunluğu e-Devlet'te adli sicil kaydı düzeltme/silme talebi yoğunluğu

Salman, "Ben hem Mehmet Cengiz'in hem de Sedat Peker'in akrabasıyım. Peker'in halasının oğluyum, Cengiz de annemin amcasının oğlu olur. Bu denli birbirimize yakınız. Biz bu memleket için her şeyi yapabilecek insanlarız. Sedat Peker ne dediyse doğrudur. Sedat Bey bu konuyu gündeme getirmeseydi, ben de söylemeyi düşünüyordum. Devletin bileceği bir şey varsa savcılarla da paylaşırız. Bizde söz namustur. Peker'in dedikleri bu zamana kadar hep doğru çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

'İddiayı resmiyete dökecek bir belge, görüntü var mı?' sorusuna ise "Belge var ya da yok. Gerekirse savcıya anlatırım. Bu konuda şimdi bir şey demem uygun olmaz..." şeklinde yanıt verdi.

CENGİZ HAKKINDA İDDİALARINA DEVAM ETTİ

"Bu 25 tweetlik serinin haricinde birazdan Mehmet Cengiz’i anlatan yeni tweetler atacağım" diyen Peker iddialarına devam etti.

"Seçim öncesi YouTube’da yapmayı planladığım videolarla ben yapmam gerekeni yapacağım. Neyse konumuza geri dönelim. Bu video krizini hallettikten sonra Mehmet Cengiz’in yükselişi durdurulamaz bir hal aldı. Öyle ya kahraman oldu. Tabii ki sizler şu ana kadar bilmiyordunuz. Ancak Başbakan Mesut Yılmaz’ın, aslında ise ülkeyi yöneten Turgut Yılmaz’ın kahramanı oldu. Tabii o zamanki dönemlerde 5 milyon dolar büyük para. İlk olarak SimTeli satın aldım. 10 yıldır kendisi ile görüşmediğim menajer olgun aydın’ın üzerine aldım (geçmiş zaman ama yanlış hatırladığımı zannetmiyorum). Hatta o tarihlerde Akşam Gazetesi’nde ekonomi yazarı olan Güler Kömürcü, Sedat Peker SimTeli satın alıp Koç ailesine rakip oldu diye bir haber yapmıştı."

"MEHMET CENGİZ ARADI, BANK ASYA'DAN 500 BİN DOLARLIK KREDİ ALDIK"

"SimTeli satın aldık ancak bankalar korktuğu için bizimle çalışmıyordu. Yine Mehmet Cengiz’i ziyaret ettim, durumu anlattım. Kendisi Bank Asya’nın genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu aradı. SimTel adına ilk 500 bin dolarlık alım kredisini Bank Asya’dan aldık. Bank Asya’nın 16 sene genel müdürlüğünü yapan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, SPK’nın başına geçip borsayı yönetti. Mehmet Cengiz Türkiye’nin en zengin iş adamı oldu. Sadece burda kalsa iyi. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun kız kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu’nu Erzurum milletvekili yapacaksınız (daha bitmedi). AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun kocası Ünsal Ban'ı Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin rektörü yapacaksınız.

"İSİMLERİ UNUTMAYIN"

"Görevinden ayrılan SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, onun kocası Ünsal Ban'ın isimlerini lütfen unutmayın. Borsa dosyasını açtığımda bu kişileri ses kayıtları ile Whatsapp yazışmaları ile daha yakından tanıyacaksınız."

"HANİ BİZ 30 SENEDİR GÖRÜŞMEMİŞTİK?"

Mehmet Cengiz'in, Sabahattin Önkibar’la görüşüp “Sedat Peker’le 30 senedir hiç görüşmedim” dediğini aktaran Peker, Cengiz'le bu süreç içerisinde görüştüğünü şu ifadelerle anlattı:

"Cezaeviden çıktıktan sonra ben sizin holding binasına gelmedim mi (baz istasyonu kayıtları çıkar elbet)? Hem senin hem kardeşin Ekrem Cengiz’in telefonundan kaç kere görüşmedik mi? Ziyarete geldiğimde yanındaki arkadaşlara dağıtırsın diye 200-300 bin dolar hediye vermedin mi? Beni yalanlasana. Bu haberleri yapan gazetecilere dava açsana. Babanız Sultan Amca öldüğünde mezarlıkta görüşmedik mi (resimler var)? Mezarın içinde üç kişi vardık. İki oğlu bir de ben. Yani evladı kadar yakınım (resimleri var). Hani biz 30 senedir görüşmemiştik? Hadi beni yalanlasana."

Bir dönem Mehmet Cengiz ile aralarının açıldığını anatan Peker, 2004 yılında cezaevine girince 'Türkiye’nin önemli kulüp başkanlarından biri'nin araya girmesi sonucu barıştıklarını anlattı. Peker, son olarak yeniden video yayımlayacağını söyleyerek "Önümüzdeki zamanlarda Turkcell hisselerinin halka arzı yapılacakken, basında temiz toplum çığlıkları atılırken senin iş büronda yaptığımız görüşmeleri konuşmayacak mıyız?" ifadelerini kullandı.