Şehit diplomat Köse'nin katilleri ona sığınmış!

Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin şehit edildiği saldırının baş faili Mazlum Dağ ve arkadaşlarının Erbil'de kime sığındığı ortaya çıktı. Habertük yazarı Çetiner Çetin, Sıtkı Kerimhan Bradosti'nin Mazlum Dağ ve arkadaşlarına yardım ve yataklıktan tutuklandığını söyleyerek, ABD'nin, PKK'nın Suriye kolu olan YPG'ye yolladığı binlerce tırlık silahın Brasosti'nin sahip olduğu şirket tarafından taşındığını iddia etti.

Gündem 29.07.2019 - 10:55 29.07.2019 - 10:55 Bülent Deniz

Irak'ın Erbil kentinde, Türk Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse'nin şehit edildiği, 2 Iraklının da hayatını kaybettiği terör saldırısını düzenleyen teröristler, talimatı Kandil'de PKK'dan aldıklarını itiraf etti. Baş fail Mazlum Dağ, Kandil'de 26 gün silah eğitimi aldıktan sonra PKK'nın görevlendirdiği teröristlerle saldırıyı düzenlediğini söyledi.


Olayın yankıları sürerken, çarpıcı detaylar da ortaya atılıyor. Habertük yazarı Çetiner Çetin bugünkü köşesinde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Sıtkı Kerimhan Bradosti'nin Mazlum Dağ ve arkadaşlarına yardım ve yataklıktan tutuklandığını yazdı. Çetiner, Bradosti'nin ABD'nin, PKK'nın Suriye kolu olan YPG'ye yolladığı binlerce silahın Brasosti'nin sahip olduğu şirket tarafından taşındığını öne sürerek Bradosti'nin eşi ve çocuklarının Erbil'deki ABD konsolosluğuna sığındığını söyledi.

Bradostı, Irak'ın en zengin işadamlarından biri...

Çetiner'in yazısının ilgili kısmı şöyle;

Sıtkı (Kerimhan) Bradosti…

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Bradosti’yi Mazlum Dağ ve arkadaşlarına yardım ve yataklıktan tutukladı. Zanlılar "Bizi Erbil dışına çıkar" talebiyle onun evine sığınmıştı. 


Irak’ta dokuz yıl boyunca Türk medyasının temsilciliğini yapmış bir gazeteci olarak size şunu söyleyebilirim: Televizyonda Sıtkı Kerimhan Bradosti adını ve yüzünü görünce açıkçası şoke oldum. Şimdi anlatacaklarımı muhtemelen ilk benden duyuyor olacaksınız.

Kendisi Irak’ın en zengin işadamlarından. Sıralama derseniz, ilk beşlik listede üçüncü sırada. Basra’dan Dohuk’a iş dünyasında onu tanımayan yoktur.


Aile çok zengin ve oldukça dikkatli, stratejik hamleler yapmasıyla biliniyor. Ben de aileyi tanıyorum. Böylesi göz önünde olan bir aile, bu işe nasıl bulaşır diye düşünmeden edemiyorum. Ancak Erbil yetkililerinin elindeki verilere göre Sıtkı Kerimhan’ın PKK tetikçisi Mazlum Dağ ve arkadaşlarına yardım yataklık yaptığı kesin.

Ancak asıl güç aldıkları bu feodal ilişki ağı değil. Irak’ın en fazla ithalat yapan şirketi Zozik Company’nin sahibi Sıtkı Kerimhan 2003’ten bu yana ABD askeri birliklerinin tüm lojistiğini tek başına sağlıyor.


Mersin limanından Basra limanına kadar Irak’a Amerikalılar için tüm gıda ve teknik teçhizat bu şirket üzerinden gidiyor. Onlardan her ay milyonlarca dolar kazanan tek bir isim. Kürt yönetimi ile ilişkileri oldukça soğuk ve mesafeli fakat Amerika’nın güçlü desteği sayesinde bugüne kadar dokunulmazlardı.


Sıtkı Kerimhan’ın eşi Amerikalı bu arada. Kendisi de Amerikan vatandaşı. Erbil başta olmak üzere Irak genelinde birçok işletmesi, şirketi var. Irak’ta birçok televizyonu reklamları ile finanse ediyor.


Aile, 2003 yılından sonra inşaat, petrol ve daha sonra sigara ticaretine başlamıştı. Üretilen sigaralar Ortadoğu pazarlarına buradan yollanıyordu.
Yine 1990’lı yıllarda BM ile imzalanan petrol karşılığı gıda anlaşmasının ana aktörü olan ve lojistiğini yapan ailenin uluslararası ilişkileri oldukça karmaşıktı.
Ancak, en can alıcı nokta şu. ABD’nin PKK’nın Suriye kolu YPG’ye yolladığı binlerce tırlık silah ve lojistik Sıtkı Kerimhan Bradosti’nin sahip olduğu Zozik şirketi tarafından sağlanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@