Selvi: 15 Temmuz başarılı olsa darbenin başbakanı kim olacaktı?

FETÖ'nün alçak darbe girişimi ile Türkiye'yi kana buladığı tarihten bu yana tam 3 yıl geçti. Hürriyet yazarı Selvi 15 Tammuz'da yaşananlara ilişkin hala karanlık noktalar olduğuna işaret ederek "FETÖ’nün siyasi ayağını merak edenler 15 Temmuz’un siyasi ayağını da merak ediyorlar mı acaba? Sahi 15 Temmuz başarılı olsa darbenin başbakanı kim olacaktı?" diye sordu.

Siyaset 18.07.2019 - 21:44 18.07.2019 - 21:44

15 Temmuz sıradan bir yaz günü olarak başlamış ancak o gece yaşananlar Türkiye'nin kaderini değiştiren olaylar silsilesinin yaşanacağı gün olarak hafızalara kazındı. 

İstanbul’da köprüler askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Ankara'da savaş jetleri Meclisi bombaladı, demokratik yönetimi rafa kaldırmayı hedefleyenler bu kara gecede 251 vatandaşımızı şehit edip yüzlercesini yaraladı. Halk darbeci FETÖ'cü hainleri canı pahasına engelledi. Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, "demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı" olarak tarihteki yerini aldı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 15 Temmuz 2016'da düzenlenen darbe girişiminin hedefinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Selvi, "FETÖ, 15 Temmuz’u Erdoğan’ı ortadan kaldırmak için yaptı. 15 Temmuz’da helikopterler Erdoğan’ı ele geçirmek üzere Marmaris’e indi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne değil" ifadesini kullandı.

Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te "15 Temmuz’un siyasi ayağı kim?" başlığıyla yayımlanan yazısında "Her 15 Temmuz geldiğinde CHP’nin ‘15 Temmuz tamam ama şu FETÖ’nün siyasi ayağına gelelim’ demesini bekliyorum. Biliyorum ki ardından Kılıçdaroğlu’ndan ‘FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı o sarayda oturan zattır’ sözü gelecek. Hiç yanılmadım" ifadesini kullandı.

"FETÖ’nün siyasi ayağı yok mu? Medya ayağı, ticaret ayağı, yargı ayağı, polis ayağı, darbeci ayağı olduğu gibi siyasi ayağı da var. Peki ortaya çıkarılmamalı mı? Çıkarılmalı." diyen Selvi "Erdoğan’ı 7 Şubat’ta, 17-25 Aralık’ta yargı darbeyi ile devirmek istediler. Başarılı olamadılar. 15 Temmuz’da ise ortadan kaldırmak için ’altın vuruşu’ yaptılar. Ama başaramadılar.FETÖ’nün siyasi ayağını merak edenler 15 Temmuz’un siyasi ayağını da merak ediyorlar mı acaba? Sahi 15 Temmuz başarılı olsa darbenin başbakanı kim olacaktı?" diye yazdı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@