Şentop, İspanyol basınına konuştu: AB, göç anlaşmasını bozduğu için utanmalı

El -Pais gazetesine konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa'nın göçmen konusundaki tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek "AB, göç anlaşmasını bozduğu için utanmalı" dedi.

Gündem 24.09.2021 - 14:12 24.09.2021 - 14:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında dünyaya verdiği mülteci mesajının yankıları devam ederken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop da AB'ye eleştirilerde bulundu.

27 yıl aradan sonra ilk kez İspanya'ya Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı düzeyinde resmi bir ziyaret gerçekleştiren Meclis Başkanı Şentop, El Pais'e verdiği demeçte Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016 yılında imzalanan göç anlaşmasının yerine getirilmediğini belirtti.

Şentop, AB'nin göç anlaşmasını bozduğu için utanması gerektiğini İspanya'nın önde gelen yayın organlarından El Pais aracılığıyla Avrupa'ya açıkça iletti.

"AB SORUMLULUK ÜSTLENMELİ"

Şentop, mevkidaşı İspanya Temsilciler Meclisi Başkanı Sayın Meritxell Batet'in davetlisi olarak gittiği İspanya'da Türkiye ile yapılan göç anlaşmasına değinerek Avrupa'dan "sorumluluk üstlenmesini" istedi.

"GÖÇMEN TUTUMU KABUL EDİLEMEZ"

"Mültecileri barındırmak için Avrupa'nın taahhüt ettiğinden 15 veya 20 kat daha fazlasını harcadık" diyen Şentop, AB'nin tüm zenginliklerin kendilerine gelmesini ve diğer ülkelerin acı ve üzüntüyle kalmasını istediğini ancak bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin çoğunluğu Suriyeli olan yaklaşık dört milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını kaydeden Şentop, "Kabil'in Taliban tarafından ele geçirilmesinden bir ay sonra göçmen baskısında henüz bir artış gözlemlemedik. Fakat zaten son beş yılda yaklaşık 300.000 Afgan aldık" dedi.

Şentop sözlerini, "Bu durum uluslararası bir sorumluluk üstlenilmesini gerektirir" ifadeleriyle tamamladı.

Yorumlar