Seri katil: Yavuz Yapıcıoğlu kimdir? Yavuz Yapıcıoğlu nerede?

Yavuz Yapıcıoğlu diğer adıyla "Tornavidalı katil" lakabıyla bilinen Türk seri katil ve kundakçı. Yapıcıoğlu, Türkiye'de öldürdüğü kurbanların sayısı en fazla olan katil kabul edilmektedir. İşte azılı seri katil Yavuz Yapıcıoğlu'nun işlediği cinayetler... Yavuz Yapıcıoğlu kimdir? Yavuz Yapıcıoğlu nerede? Yavuz Yapıcıoğlu kaç kişiyi öldürdü. Detaylar haberimizde...

Gündem 13.11.2020 - 16:02 13.11.2020 - 16:02

Yavuz Yapıcıoğlu diğer adıyla "Tornavidalı katil" lakabıyla bilinen Türk seri katil ve kundakçı. Yapıcıoğlu, Türkiye'de öldürdüğü kurbanların sayısı en fazla olan katil kabul edilmektedir. İşte azılı seri katil Yavuz Yapıcıoğlu'nun işlediği cinayetler... Yavuz Yapıcıoğlu kimdir? Yavuz Yapıcıoğlu nerede? Yavuz Yapıcıoğlu kaç kişiyi öldürdü. Detaylar haberimizde...

Yavuz Yapıcıoğlu'nun işlediği cinayetler

Yapıcıoğlu Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre 18, kendi yakınlarına göre bazı kaynaklarda 40 bazı kaynaklarda ise 43 kişinin ölümünden sorumludur.

Yavuz Yapıcıoğlu kimdir?

Adana ilinde 1967 yılında doğan Yapıcıoğlu'nun dokuz kardeşi bulunmaktadır. 25 Aralık 2002 tarihinde, Tekirdağ ilinde görülen bir duruşmada aile sevgisinden yoksun olarak büyüdüğünü iddia etmiştir. Babasının başka bir kadınla ilişkiye girdiğini ve bu nedenle üvey annesinin yanında ilkokul ile ortaokulu okuduğunu beyan eden Yapıcıoğlu, yine kendi ifadesinde okulda hep sınıf birincisi olduğunu beyan etmiştir.

Lise eğitiminin 2. sınıfında ailesinden ayrılan ve okulu bırakan Yavuz Yapıcıoğlu, daha sonra bir süre amatör olarak futbol oynamıştır. Bir süre dericilik de yapmış ancak işlerinin yürümemesi nedeniyle işyerini kapatmıştır. Yavuz Yapıcıoğlu'nun İstanbul Zeytinburnu ilçesinde deri atölyesi işleten abisi Yıldır Yapıcıoğlu ve kendisi, kısa bir süre evlilik yaptığını, bu evliliğin üç ay sürdüğünü söylemişlerdir. Abisi, Yıldır Yapıcıoğlu ayrıca kardeşinin kendisine zaman zaman gelerek işlediği cinayetleri ve yaptığı tecavüzleri anlattığını, bunları duyduğunda kanının donduğunu kendisinin bildiği Tozkoparan'da 3, Adana ilinde 3 ve Ankara ilinde 2 kişinin öldürülmesi ile Modabağ'da 1 askerin öldürülmesinde cinayet zanlısı olduğunu bildiğini söylemiştir. Ayrıca, anneannesini de suçsuz yere öldürdüğünü beyan ettiği kardeşi Yavuz Yapıcıoğlu'nun potansiyel bir suç makinesi olduğunu medyaya açıklamıştır.

"Sis Tarikatı"

Yavuz Yapıcıoğlu, 1994 yılından önce bir süre İstanbul Merter'de adının "Sis Tarikatı" olduğunu bildiği bir gruba katılmıştır. 1994 yılında cinayet işlemeye başladığını beyan eden Yavuz, cinayetler esnasında zaman ve mekan algılamasını yitirdiğini, cinayetleri bu esnada işlediğini ve içinde sanki iki kişinin yaşadığını söylemiştir. İlk cinayetini 1994 yılında İstanbul ilinde komşusu olan bir genç kızın kendisine "Günaydın" demesinin ardından, kızla kavga etmesi ve ardından genç kızın nişanlısıyla kavga ettikten sonra kavgada 3 kişiyi öldürerek işlemiştir. Yavuz'un bıçakladığı 20 yaşındaki Sait Korkmaz isimli genç olay yerinde vefat etmiş, olay yerinden kaçarken durdurduğu otomobil sahibini de kendisine direndiği için öldürmüştür.

Meydana gelen bu olayın ardından İstanbul Avcılar'da yakalanan Yavuz, deli taklidi yapmış ve bu nedenle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Hastane kayıtlarına göre, hastanede çırılçıplak soyunarak, "Ben İsa'yım" şeklinde bağırmış, tutulduğu adli koğuşu yakmış ve hasta bakıcılara saldırarak yaralamıştır. Koğuş arkadaşlarına da saldırarak yaralayan Yavuz'a, daha sonra yargılama süreci esnasında hastaneden 2005 yılında mülga hale gelen eski 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 46. maddesi doğrultusunda işlediği cinayetlerden dolayı serbest bırakılmasını sağlayan cezai ehliyeti yoktur raporu verilmiştir.

Hastaneden çıkarılmasının ardından Yapıcıoğlu, İstanbul'da Pertevniyal Lisesi'nin önünde tartışan okul hademesi ile kız öğrencinin tartışmasına karışarak, kız öğrenci ile arasına giren hademeyi bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra Adana iline kaçtı. Adana ilinde basit nedenlerde üç kişiyi daha öldürdü. Adana ilinden tekrar İstanbul iline kaçtığı esnada, otobüs Ankara ilinde mola verdiği esnada tanımadığı bir kişiden kendisine simit almak amacıyla para istedi. Şahıs parayı vermediği için onu takip ederek, şişledi ve öldürdü. Bu esnada cinayeti gören bir kişiyi daha kovalayarak boğazını keserek öldürdü.

Yavuz 1998 yılında bazı kaynaklara göre ısmarladığı bir dondurmayı yemeyen Belçikalı bir turisti bıçaklamış ve öldürmek istediği esnada bacağından vurularak etkisiz hale getirilmiştir. Başka bir abisinin Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde bulunan işyerine giden Yavuz, burada kendisine harçlık vermeyen abisinin dükkanını kundaklamıştır. Ayrıca bununla da yetinmeyen Yavuz, iki akrabasının daha evlerini kundakladıktan sonra İstanbul Silivri'de ikamet eden babasının evine giderek onu öldürmek istemiştir. 2000 yılında babası Selim Samih kendisini öldürmek için gelen oğlunun elinden ancak ona pompalı tüfek ile ateş ederek yaralı bir şekilde kurtulmuştur. Olayın ardından bazı kaynaklara göre Balıkesir iline bağlı Edremit ilçesinde yaşayan bazı kaynaklara göre ise Adana ilinde yaşayan anneannesinin yanına kaçan Yavuz, bu evde 3 gün süreyle kalmıştır. Son gün, anneannesinin kendisine söylediği bir sözü kaldıramayarak onu başına kül tablası ile vurarak öldürmüştür. Meydana gelen olayı öğrenen annesi ise bundan iki gün sonra vefat etmiştir. İşlediği cinayetlerden sonra yakalanan Yapıcıoğlu raporu nedeniyle hastaneye gönderiliyor ancak bir yıl tedavi süresi dolmadan salıveriliyordu.

 "Tornavidalı katil"

Bu olayların ardından Yavuz, yine Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde bulunan abisinin yanında kalmaya başlamıştır. 24 Aralık 2002 tarihinde Çorluspor Tesislerinde bekçilik yapmakta olan 44 yaşındaki Hüseyin Yamuk ile Organize Deri Sanayi Sitesinde tornacılık yapan Özcan Karagözoğlu'nu ve bir şirkette bekçilik yapmakta olan ve sokakta karşılaştığı 43 yaşındaki Şakir Temürçi isimli şahısları başlarına tornavida saplayarak öldürmüştür. Cinayetlerin ardından Tonguç Camii'ne giden Yavuz, burada sabah namazını kıldırmakta olan imam Salih Baş'a saldırmış fakat cemaatin müdahale etmesi sonucunda buradan kaçmış ve Salih Baş yaralanmıştır. Polis ekipleri, Yavuz'u aynı gün öğleden sonra sokakta yakaladığında, Yavuz kendisini yakalayan polislere "Tornavidayı attım, cinayetlerin sebebini kung-fu biliyor" dediği iddia edilmiştir.

"Avcılar Sapığı"

Meydana gelen son cinayetlerin ardından kovuşturma kapsamında tekrar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilen Yavuz'a, bu defa daha önce deli numarası yaparak doktor raporu aldığını beyanla, 2003 yılı Nisan ayında raporu iptal edilmiştir. Bunun üzerine Yavuz, Tekirdağ Kapalı Cezaevine sevk edilmiştir. Ağabeyi Yıldır Yapıcıoğlu'nun medyaya "Avcılar sapığı kardeşimdir" demeçleri üzerine, Yavuz ile ilgili soruşturmanın kapsamı genişletilerek 1992 ve 1993 yıllarında Avcılar'da işlenen ve zanlıları tespit edilemeyen soruşturmalar ile ilgili soruşturmalar yapılmıştır. Yavuz, duruşması yapılan mahkemeler esnasında da kendisinin "Gerçek Atatürk" olduğunu söylemiştir.

Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde Şakir Temürcü'yü öldürmekten 28, Salih Baş'ı öldürmeye tam teşebbüsten ise 16 yıl hapis cezası bulunan Yavuz hakkında yapılan bir başka cinayet yargılaması nedeniyle 20 yıl daha hapis cezası verilmiştir. Aldığı cezaların toplamı 64 yıl kadardır. Yavuz'un işlediği cinayetlerin neredeyse tamamında, mağdur ve mağdureler tamamen birbirleri ile ilgisi olmayan kişilerdir. Bu doğrultuda, Yavuz Türkiye'de bir seri katil kabul edilmektedir. Öldürdüğü kişilerin sayısı bakımından da, Cumhuriyet tarihinin en çok insan öldüren seri cinayet katili sayılmaktadır.

Yorumlar