Sevakin’de Türk izleri

Yazarımız Fahrul İslam Özcan Osmanlı mirası olan Sudan'da Savakin Adası hakkında yazdı.

Dünya 04.04.2019 - 13:42 04.04.2019 - 13:42

Habervakti.com Yazarımız Fahrul İslan Özcan Sudan'daki Savakin Adası hakkında bir yazı kaleme aldı. Yazısında Savakin Adası hakkında malumat elde edebilmek için Bastavi Bağdadi Kültür ve Sanat Merkezinin kapısını aşındırdığını dile getiren Özcan, adanın stratejik önemine vurgu yaptı.

İşte o yazı:

Sevakin Adası Sudan Cumhuriyetinin doğusunda yer alan yüz ölçümü küçük ancak tesiri büyük önem taşıyan şirin bir adadır. Kızıldeniz’in Cidde limanının ve önemli bölgesel limanların yakınında yer alan Sevakin çevresindeki bölgesel güçler ve Avrupalı egemen devletler için çekim merkezi olmuş ve her zaman için önemini korumuştur. Ve bu önemli konumda bulunan Sevakin adasında ecdadımız Osmanlılar 400 sene boyunca hüküm sürmüş ve Sevakin adası Kızıldeniz’de bir Türk yurdu haline gelmiştir. Sevakin 2017 Aralık ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı misafir etmiş ve bu ziyaretin akabinde ada ve ilgili projeler, BAE, Mısır ve diğer bölgesel güçlerin ilgiyle takip ettiği bir mevzu haline gelmiştir.

Erdoğan’ın ziyareti kadim bir mevki olarak Sevakin adasının yeniden imarını gündeme getirdi. Bu ziyaret Osmanlı’nın mirasını devam ettirme çaba ve arzusu içinde bulunan Türkiye’nin Osmanlı mirasına sahip çıktığını gösteriyor. Buna ilaveten Türkiye Sevakin adasına sahip çıkmakla Sudan ile ilişkilerinin önemine de vurgu yapmış olmaktadır. Erdoğan’ın Sevakin ziyareti daha sonra Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ziyaretleriyle taçlanmıştır.

Yorumlar