Şevki Yılmaz dile getirmişti! Şimdi film oldu...

İlahiyatçı, yazar Şevki Yılmaz; Çanakkale'de yazılan destanın ve direnişin Çanakkale'de başlamadığını, Avustralya'da başladığını, II. Abdulhamid'in emanı olan 2 Osmanlı askerinin Avustralya'da nasıl bir kahramanlık mücadelesi gösterdiğini yıllar önce konferanslarında ve sohbetlerinde defalarca dile getirmişti. Bugün gelinen noktada o iki kahramanın hayatları film oldu...

Dosya 20.01.2019 - 15:05 20.01.2019 - 15:05

Konferans ve yazılarında Çanakkale Destanı'nı en çok dile getiren isimlerin başında gelen ilahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, destanın sadece Çanakkale'de yaşanmadığını ve dünyanın her yerinde yankılar uyandırdığını defalarca dile getirmişti. İngiliz sömürüsü altındaki Avustralya'da yaşanan bir hadise de bu yankıların etkisi olarak görüldü.

ÇANAKKALE DESTANI AVUSTRALYA'DA BAŞLADI!

Çanakkale Destanı'yla ilgili verdiği konferanslarda ve sohbetlerde Çanakkale Savaşı'nın Çanakkale'de başlamadığını Avustralya'da öğrendiğini ifade eden Yılmaz, Akit tv'nin sevilen programı Milli Diriliş'te: ''Avustralya'da 2 Afgan ve bir Türk... Çanakkale'yi geçilmez yapan belkide onların sorumluluğu, nemelazımcı olmayışlarıydı.. Muhammed Gül ve Molla Abdullah! Bu iki kahramının kabirlerini ziyaret ettim Avustralya'da Adelaide'da...'' açıklamalarda bulunmuştu.

O HİKAYE FİLM OLDU!

FİLMİN YÖNETMENİ: ''KAHRAMANLIK HİKAYESİ DEĞİL, SAVAŞ KARŞITI BİR FİLM''

Yılmaz'ın sıklıkla dile getirdiği bu tarihi vakıayı, farklı kaynaklardan ele alıp işleyen film yapımcısı Mustafa Uslu, 'Turkish’i Dondurma' filmini çekti. Söz konusu filmde Erkan Kolçak Köstendil, Ali Atay, Şebnem Bozoklu ve Will Thorp başrolde oynarken, film için Kemerburgaz'da plato kuruldu. Film hakkındaki görüşlerini dile getiren filmin yapımcısı Uslu, ''Bir kahramanlık öyküsü anlatmak üzere yola çıkmadık. Turkish’i Dondurma’da, savaşın bir kazanım olmadığını, insanlar dost ve arkadaşken, binlerce kilometre uzaklıktaki iki millet birbirini tanımazken, paylaşacak hiçbir şeyleri yokken neden savaştıklarını, bunun ne kadar anlamsız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

YAŞANANLAR KOMPLO MUYDU?

Avustralya'da yaşanan tarihi olay ve kahramanlar hakkında çok farklı kaynaklar yer alıyor. Tren saldırısı olayının yaşandığı Broken Hill'deki Tarih Kurumu üyesi Gordon Densie, olayla ilgili kesin bilgilerin bulunmadığını ifade ederken 2 Hindistanlı Müslüman'ın gerçekleştirdiği saldırı, İngilizler tarafından savaşa asker toplamak için propaganda aleti olarak kullanıldığını belirtti. Ne hikmetse olaydan kısa bir süre sonra hükümet kayıtlarının yandığını ifade eden Densie, yaşananların bir komplo olduğunu iddia etti.

ÇOK FARKLI KAYNAKLAR VAR

Farklı bir kaynakta ise Avustralyalılar'ın Osmanlı'ya karşı savaşmaya gittiğini duyan 2 eski Osmanlı askerinin silah ve asker naklini durdurmak için Broken Hill'de askeri bir trene saldırarak, askeri mühimmata el koyduktan sonra girdikleri çatışmada şehit düştükleri belirtiliyor. Wikipedia'da yer alan bilgilerde de iki Pakistanlı Müslüman'ın 1. Dünya Savaşı yaşanırken Osmanlı'ya destek olmak amaçlı saldırı düzenlediği iddiası yer alıyor...

İŞTE O DESTANIN HİKAYESİ:

Haber Vakti-Özel

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@