Şevki Yılmaz: Fatih'in bedduasını kaldırdık, Allah'ın gazabına mı uğrayacağız?

İlahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasının ardından Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği fetvayı sert bir şekilde eleştirerek, camideki ikonaların daimi bir şekilde örtünmesi gerektiğini vurguladı.

Dosya 17.07.2020 - 23:53 17.07.2020 - 23:53

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu, ilahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz'ın gündemi değerlendirdiği Akit TV'nin en çok izlenen programı Milli Diriliş'te Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasının ardından yaşanan tartışmalar masaya yatırıldı.

BU DİNLER ARASI DİYALOĞUNUN KAPISINI AÇAR

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği fetvayı sert çıkan Yılmaz, ''FETÖ'nün ekmeğine yağ sürecek bir fetva vermiştir. ''Ayasofya Camii'nin içinde bulunan resimler, burada kılınacak namazlara engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını hüşu içinde namazlarını eda etmesi için namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli.'' Bu dinler arası diyaloğun kapısını açmak demektir. Resimler yine eskisi gibi geçici olarak kapatılmalı. Fatih gibi, zarar vermeden. Orası Hristiyanlığı tanıtma yeri değil İslam'ı tanıtma yeri.'' ifadelerini kullandı.

FATİH'İN BEDDUASINI KALDIRDIK, ALLAH'IN GAZABINA MI UĞRAYACAĞIZ?

Resim bulunan yerde namaz caiz değildir, bunun önünü açamazsınız vurgusunda bulunan Yılmaz, ''Ayasofya'da bunu yaparsanız, gelecekte kötü bir kapıyı açarsınız. Sevincimizi kursağımızda bırakırsınız. İnşallah Erdoğan buna müsaade etmeyecek. Burası müze değil ki... Eleştirmiyorum, uyarıyorum. Fatih'in bedduasını kaldırdık, Allah'ın gazabına mı uğrayacağız? Şirkin yolunu reklam edemez camiler. Namaz vakitlerinde şirkin alameti gizlensin, namazdan sonra şirkin alameti gösterilsin. Bu caiz değildir.'' ifadelerini kullandı.

Habervakti

Yorumlar (4)