Dünya şekli ile mevsimlerin ve çeşitli iklimlerin yaşanmasına olanak sağlar. Bu iklimler, farklı kuşaklar altında sınıflandırılmıştır. Bu kuşaklardan bir tanesi de sıcak kuşaktır. Peki sıcak kuşak nedir? Sıcak kuşak iklimleri nelerdir? İşte detaylar...

Dünya şekli ile mevsimlerin ve çeşitli iklimlerin yaşanmasına olanak sağlayarak, farklı bölgelerde farklı sıcaklıkların yaşanmasına izin verir. Bu iklimler sıcak, ılıman ve soğuk kuşak adı altında sınıflandırılmıştır. Bu kuşaklardan ekvatora en yakın olanı sıcak kuşaktır. Peki sıcak kuşak nedir?

SICAK KUŞAK NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sıcak kuşak, ekvator çizgisinide içinde barındırarak, Kuzey Yarımküre'de 30° 30' enlem ve Güney Yarımküre'de 27° enleme kadar olan bölgeye verilen isimdir.

- Sıcak kuşak bölgesindeki ülkelerde soğuk hava yaşanmaz.

- Ekvator çizgisinden uzaklaştıkça, sıcaklık farkları artmaktadır.

- Sıcak kuşakta ortalama sıcaklık 20°C'nin üstündedir.

- Sıcak kuşak iklimlerinde yağış miktarları değişkenlik göstermekle birlikte, ekvator çizgisine yakın bölgelerde yağış miktarı artmaktadır.

SICAK KUŞAK İKLİMELRİ NELERDİR?

Sıcak kuşak bölgesinde yer alan iklimler şöyledir:

- Ekvatoral İklim

Brezilya'nın genel özellikleri! Brezilya'nın tarihi, coğrafi özellikleri, nüfusu... Brezilya'nın genel özellikleri! Brezilya'nın tarihi, coğrafi özellikleri, nüfusu...

- Muson İklimi

- Çöl İklimi

- Savan İklimi