Sıcak Savaş nedir? Günümüzde Sıcak Savaş yapıldı mı?

Soğuk savaşın aktif olarak yaşandığı şu günlerde insanlar, "Sıcak Savaş nedir? Sıcak Savaş nasıl yapılır? Geçmişteki Sıcak Savaş örnekleri nelerdir? Günümüzde Sıcak Savaş yapıldı mı?" sorularına cevap arıyor. İşte cevaplar...

Dosya 28.10.2019 - 13:18 28.10.2019 - 13:18 Bülent Deniz

Günümüzde insanlar tarafından cevaplarının merak edildiği, "Sıcak Savaş nedir? Sıcak Savaş nasıl yapılır? Geçmişteki Sıcak Savaş örnekleri nelerdir? Günümüzde Sıcak Savaş yapıldı mı?" soruları soruluyor.

Ülkenin bütün güç ve kaynaklarının sınırsız olarak kullanıldığı topyekün bir mücadele halidir.

Askeri teknoloji, askerler gibi çeşitli fiziksel güç kullanılarak yapılan savaşlardır.

2019 yılı itibari ile Suriye'de bir sıcak savaş vardır.

UZUN SÜREN SAVAŞLARDAN BAZILARI

Keşmir
Hindistan, Pakistan ve Keşmirli isyan grupları arasındaki Keşmir toprağı ihtilafı. 47 bin ile 100 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.
Ne zaman başladı: 1947
Son durum: “Sınır Çizgisi” adlı fiili sınırında kesintili çarpışmalar var.

Myanmar
Myanmar (daha önceden Burma) bağımsızlığından beri nerdeyse ardı arkası kesilmeyen iç savaş ve etnik ayaklanma ile karşı karşıya kaldı. Ölü sayısı tam bilinmiyor, yüzbinlerle ifade ediliyor.
Ne zaman başladı: 1948
Son durum: 2011’de sivil hükümetin değişmesi umutları yükseltti. Ancak 2016’nın sonlarına doğru Müslümanların katliamı çok ağır oldu.

İsrail-Filistin
İsrail topraklarını pekiştirmek ve devleti savunmayı amaçlarken Filistinliler Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bağımsız bir devlet kurmak istiyor. 120 binden fazla işsan öldü.
Ne zaman başladı: 1948
Son durum: İsrail Filistin bölgelerinde yayılmaya devam ediyor.

Kuzey-Güney Kore
160 mil uzunluğunda, 2.5 mil genişliğinde kimsenin yaşamadığı toprak, 1950 ile 1953 arasında süren Kore Savaşı’nın sonundaki ateşkes hattında kalıyor. 900’den fazla kişi öldü.
Ne zaman başladı: 1953
Son durum: Ara sıra olan saldırılar dünyanın en ağır silahlarla donanmış iki ülke ordusu arasında tansiyonu yükseltiyor.

Kolombiya
Gerilla grupları (FARC ve ELN) ile EPL ve Los Urabenos adlı sağcı paramiliterler arasında 1964’ten beri süren savaş. 1958 ile 2013 arasında en az 220 bin kişi öldü.
Ne zaman başladı: 1964
Son durum: Hükümet ile FARC arasında Kasım 2016’da barış anlaşması imzalanmıştı. Ancak ELN ile barış görüşmeleri devam ediyor.

Endonezya
Endonezya Papua’sı ve Batı Papua devletlerinde yerel halk uzun dönemdir ayrılıkçı mücadele yürütüyor. Ölüm sayısı on binlerce kişi ile 100 binden fazla gibi değişik iddialar var.
Ne zaman başladı: 1969
Son durum: Tartışmalı referandumda Endonezya Papua'sı ve Batı Papua'nın Endonezya’nın egemenliğini kabul ettiği sonucu çıksa dadüşük yoğunluklu çatışmalar devam ediyor.

Batı Sahra
Toprakların çoğunu Fas kontrol ediyor. Ancak Cezayir destekli Polisario Front, bu toprakları Sahra halkının bağımsız devleti olduğunu iddia ediyor. Ölü sayısı 14 bin ile 21 bin arası olduğu tahmin ediliyor.
Ne zaman başladı: 1970
Son durum: Uzun süreli bir açmaz, görüşmelerin birçok turundan sonuç alınamadı, çatışma “donmuş” vaziyette

Kongo
Katanga’nın güney bölgesinde hükümet güçleri ve ayrılıkçı Mai-Mai isyancıları arasında sürekli çatışma. 2 bin 700 civarı can kaybı yaşandı.
Ne zaman başladı: 1960
Son durum: 2015’teki hükümet saldırısı Katanga bölgesine biraz durağanlık getirdi. ayrılıkçılar geçici olarak evlerine döndü; ama 2017’de silahlı gruplarla yeni çatışmalar yeni yerinden etmelere sebep oldu.

Filipinler
Maocu hareket olan The New People's Army (NPA), ülkede komünist rejim kurmak için mücadele yürütüyor. Bu çatışmalarda en az 40 bin insan öldü.  Öte yandan Moro Islamic Liberation Front (MILF), ağırlıklı olarak Hristiyan olan Filipinler’in güney bölgelerinde özerk bir Müslüman bölge oluşturulmasını amaçlıyor. En az 100 bin insan öldü.
Ne zaman başladı: 1969 (NPA) ve 1971 (MILF)
Son durum: NPA ile barış görüşmeleri akamete uğradı, küçük çatışmalar yaşanıyor. MILF gibi İslamcı silahlı kuvvetlerden olan ama daha küçük bir askeri gücü olan The Bangsamoro Islamic Freedom Fighters (BIFF) çatışmaları sürdürüyor. MILF ile yapılan barış anlaşmasının ise işbaşına gelecek olan hükümet tarafından yürürlüğe sokulması bekleniyor.

Yorumlar
Anastasiadis, Türkler'i tehdit etti!
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@