Sigaradaki tek tip paket uygulamasına ne zaman geçilecek?

Sigaradaki tek tip paket uygulamasına ne zaman geçilecek? Uygulamaya yıl sonunda geçilmesi bekleniyor.

Yaşam 22.10.2019 - 00:25 22.10.2019 - 00:25

Bir süredir gündemde olan ’Tek Tip Sigara Paketi Uygulaması’ hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin yapılan çalışmaların, açık alanda içilen sigara için getirilecek sınırlamalar konusunda da değişiklik olacağını aktardı. Açıklamalarına bazı ülkelerde uygulanan duman odası uygulaması ile sigara içilen alanların azaltıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara kullanımını azaltmayı hedeflediklerini aktarmıştı. Duman odaları şeklinde tarif edilen sigara içme ortamlarının devreye alınacağını ifade eden Erdoğan, tütünle mücadelenin devam edeceğini vurgulamıştı. 

20 BİN LİRA CEZASI

Satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah altında kapalı dolaplarda muhafaza edilecek. Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası öngörülüyor. Para cezasının yanı sıra kural ihlalinde ısrar edenlere ise her defasında yirmi günden bir aya kadar kapatma cezası verilecek.

DÜZ VE STANDART PAKETLER OLACAK

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünlerinin; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere aynı şekilde tek tip olarak tasarlanarak, düz ve standart paket biçiminde satışa sunulacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@