SİHA’lar Esed güçlerini vurdu!

Bu sabah erken saatlerde Türkiye’nin silahlı insansız hava araçları ile Haseke'de Esed rejimi mevzilerini vurduğu bildirildi.

Dünya 25.11.2019 - 20:23 25.11.2019 - 20:23

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bu sabah erken saatlerde Türkiye’nin silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile Haseke bölgesindeki Esed rejim mevzilerini vurduğunu iddia etti.

Türkiye destekli gruplara YPG ile birlikte Esed güçleri de saldırdı

DPA’ya göre SOHR, bu gelişmenin rejim güçlerinin resmi kararları ihlal ederek, terör örgütü YPG'yi desteklemek için Türkiye destekli gruplarla yaşanan çatışmaya dahil olmasının ardından geldiğini bildirdi.

Rejim askerleri yaralandı

SOHR’a göre Tel Temir ve Manacir arasında bulunan Tel Tavil köyünde bulunan rejim noktalarını hedef alan saldırıda en az iki rejim askeri yaralandı.

Mutabakata uymadı

SOHR’un güvenilir kaynaklardan aktardığı bilgilere göre rejim güçleri, Türk askerlerine karşı herhangi bir çatışmaya girmeme konusunda Ankara ile Moskova arasında varılan mutabakat çerçevesinde talimat aldı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman (Türkiye ve Rusya’nın Halep-Haseke yolu olarak bilinen M4 karayolundan 3 kilometre uzaklıkta durulması için anlaşmaya varmasından sonra) Türk kuvvetlerinin ve bölgede ona yakın grupların, güçlerini artırmalarının sebebinin hala bilinmediğini dile getirdi.

Türkiye, ABD destekli YPG’ye karşı geçtiğimiz ay Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmış, ancak ABD ile varılan anlaşmanın ardından harekatı durdurmuştu

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@