'Sisi, şişmanları hapse atacak'

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye yaptığı darbeyle göreve gelen Sisi, Mısırlıları kilo vermeleri gerektiğine dair azarlayarak, şişmanların tutuklanıp hapse atılacağına dair espri furyasına yol açtı ve 'Sağlıksız besleniyorsak sorumlusu senin ekonomi politikaların' homurtularına da neden oldu.

Dünya 26.12.2018 - 17:12 26.12.2018 - 17:12 Bülent Deniz

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yaptığı darbeyle göreve gelen Sisi, Mısırlıları kilo vermeleri gerektiğine dair azarlayarak, şişmanların tutuklanıp hapse atılacağına dair espri furyasına yol açtı ve "Sağlıksız besleniyorsak sorumlusu senin ekonomi politikaların" homurtularına da neden oldu.

Mısır'da ülke çapında boy ve ağırlık ölçme kampanyası sonucunda nüfusun yüzde 75'inin fazla kilolu olduğu bir TV programıyla duyuruldu. Programa katılan Sisi, "Neden bunu kendimize yapıyoruz" tepkisini verdi.

SİSİ: BU HALDE NASIL YÜRÜYEBİLİYORLAR

"Bir yere girdiğimde hemen obez insanlar görüyorum ve 'bu nedir', 'kim bu insanlar', 'niye kendilerine bakmıyorlar' diye düşünüyorum" sözleriyle hislerini paylaşan Sisi, hızını alamayıp "Bu halde nasıl yürüyebiliyorlar" diye dalga bile geçti.

'BEDEN ÖLÇÜLERİNİ TUTTURAMAZSANIZ MEZUN OLAMAZSINIZ'

Yanındaki başbakana gülerek kilo almamasını tembihleyen Sisi, fazla kiloluları gördüğü yerde azarlarken örnek olma çabasına da girdi.

Şafak sökmeden erkanıyla birlikte bisiklete binerek Kahire'de tur atan Sisi, soluğu askeri akademide alıp öğrencilere vücut ölçüsü kriterini karşılayamazlarsa mezun olamayacaklarına dair gözdağı verdi. Bu görüntülerini medyaya servis etti.

'KİLOLU SUNUCU VE KONUKLAR TV'YE ÇIKMASIN'

Devlet başkanlığına geçiş yapmış eski genelkurmay başkanı, tüm okullar ve üniversitelerde beden eğitimini müfredatın temel dersi haline getireceğini duyurdu. Televizyon kanallarından fazla kilolu sunucu ve konukları ekrana çıkarmamalarını talep etti. Eğitim bakanı da öğrencilerin metroda iki durak erken inip yürümeleri gerektiğine dair açıklama yaptı. Tümüyle Sisi'nin kontrolündeki meclis, basın ve televizyonlar, bu kampanyaları tezahüratlarla karşıladı.

'PATATES FİYATLARINA KAFAYI TAKMAYIN'

Ancak Sisi'nin gençlik konferansında bir yandan öğrencilerin aşırı kilolarından yakınırken, diğer yandan 'yükselen patates fiyatlarına kafayı takanları' paylaması, bazılarının sabrını taşırdı.

DÜNYA ÇAPINDA EN YÜKSEK OBEZİTE ORANI

98 milyonluk nüfusun yüzde 30'unun yoksulluk sınırının altında yaşadığı Mısır'da her üç kişiden biri obez. Bu, Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsünün araştırmasına göre dünya çapında en yüksek obezite oranı.

SAĞLIKLI GIDALAR ATEŞ PAHASI

Mısır'da hep sorun olan gıda fiyatları, IMF'nin ekonomik programına girilmesinin de etkisiyle fırlarken, ortalama Mısırlı, ateş pahasına meyve sebze yemektense daha ucuz olan karbonhidrat ağırlıklı abur cubura yöneliyor.

Bu şartlar altında Sisi'nin boğazdan geçen lokmaları sayabilmesi, sosyal medyada esprileri beraberinde getirdi.

Her görüşten binlerce kişiyi güvenlik güçlerine tutuklatan bir başkanın fazla kiloları yasakladığı bir ülkede olabilecekler sosyal medyada furya haline geldi:

'KİLO VERENE DEK POLİSTEN SAKLANMAM LAZIM'

Polis tarafından karga tulumba götürülen kadın, "Sorun nedir? Sadece iki kilo aldım" diye bağırdı.

Otoyolda polis kontrol noktasından geçebilmek için aracın içindekiler göbeklerini içlerine çekmeye uğraştı.

Kilo verene dek polise yakalanmamak için en yakın arkadaşa "Evinde saklanabilir miyim" diye soruldu.

Şişman karısından kurtulmak isteyen koca, gizlice polise telefon açıp ihbarda bulundu.

Yorumlar
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Darbeyi gören 'Nevşin'in, ağzı kulaklarına vardı!
Bahçeli: Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@