Sivas'ta Muhteşem Sempozyum!

2018'de Sivas'ta kurulan Uluslararası İyi Dünya Derneği, 26-27 Nisan tarihlerinde düzenlediği sempozyumla büyük ses getirdi. Sivas'ta bir ilk gerçekleştirildi!

Gündem 29.04.2019 - 12:55 29.04.2019 - 12:55

"Dünya Azınlık Müslümamların Yaşadığı Sorunlar" başlıklı sempozyum Sivas'ta gerçekleşti.
Sivas'ın alkolsüz tek oteli olan Selçuklu Alaaddin Otel'de gerçekleşen ve 2 gün süren sempozyuma, yurtiçi ve yurtdışından bir çok önemli isim ve misafir katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan sempozyum Uluslararası İyi Dünya Derneği Başkanı İsa Öcal'ın açılış konuşmasından sonra, Sivas İl Müftüsü Yusuf Akkuş ve Cumhuriyet Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Yusuf Doğan selamlama konuşmaları yaptı.

ARAKAN ZULMÜ MASAYA YATIRILDI

İlk oturum Arakan'daki İnsanlık dramıydı. Arakan'lı akademisyenler Ömer Rashid Ahmet ve Hudaib Ahmed, Habervakti.com Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in moderatörlüğünde sunumlarını gerçekleştirdi.
Arakan'ın dünden bugüne siyasi, hukuki ve ekonomik durumunun yanısıra toplumsal sorunları ele alındı.
Yaşanan katliamlar, insanlık dramı ve çıkış yolları değerlendirildi.

KUDÜS VE FİLİSTİN SORUNU

2. oturum ise; ''Kudüs ve çevresindeki azınlık Araplar ve Hukuki Durum'' başlığıyla Filistin'li iki avukat, Mavi Marmara davasında Türk vatandaşlarını İsrail'e karşı savunan Ömer Hamayse ve Halid Zebarke'nin sunumları yine Kudüs Mihmandarı ve Siyonist İsrail rejiminin kamu güvenliği nedeniyle Filistin'e girişini 10 yıl yasakladığı, Akit tv'nin program yapımcısı ve başarılı sunucusu Bülent Deniz moderatörlüğünde gerçekleşti. Genel Koordinatörümüz Bülent Deniz'in de akabinde bir sunum gerçekleştirdiği oturum her renk, dil ve ırktan bir çok katılımcı tarafından ilgiyle takip edildi.
Kudüs'te yaşanan dram, insan hakları ihlalleri, Direnişin tarihi süreci ve uluslararası zeminde yaşanan hukuksuzluklar örnekleriyle anlatıldı.
Türkiye'nin etkin rolü ve tarihi sorumluluğu vurgulandı.

DOĞU TÜRKİSTAN VE UYGUR ZULMÜ

Sempozyumun ikinci gününde ise Doğu Türkistan sorunu masaya yatırıldı.
Abdusselam Teklimakan, Dç. Dr. Ömer Kul, Abdullah Oğuz ve Mir Kamil Kaşgarlı tarihten günümüze Doğu Türkistan sorunu hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Sempozyum hakkında görüşlerini aldığımız
Uluslararası iyi dünya derneği Başkanı İsa Öcal, "Yeni kurulmuş bir derneğiz. Çok kısa zamanda koordine olarak Sivas ta büyük bir Organizasyon gerçekleştirdik. "Zulmü engelleyemesen de onu duyur"
prensibi gereği İslam dünyasındaki zulümlere karşı, mazlumdan yana olduğumuzu ortaya koymaya gayret ettik. Daha çok işimiz var. Sivil insiyatif olarak farklı ses getirecek programlara Sivaslıların destekleriyle devam edeceğiz inşallah." dedi.
Sempozyum, sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona erdi.

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ...

SONUÇ BİLDİRGESİ

ARAKAN ROHİNGYA MÜSLÜMANLARI

2012 öncesine kadar 3 milyonu aşkın nufüsu bulunan Arakan Rohingya muslümanlarının sayısı, 2012 sonrasında Myanmar hükümetinin baskıları ve yıldırma politikaları sonucunda , müslümanlar komşu ülkelere göç ettirilmeye zorlanılarak Arakan Rohingya muslümanların nufüsü 1,2 milyona kadar düşürüldü.

Günümüzde Arakan Rohingya müslümanlarının yerli ve uluslararası arenada seslerini duyurabilecekleri herhangi bir temsilcilik veya kuruluşun oluşmasına izin verilmemektedir

Arakan Rohingya müslümanlara karşı yapılan demografik ve soy kırım politikasının yanısıra , eğitim, sağlık ve sosyal haklarada sahip olamamaktadır.

KUDÜS VE ÇEVRESİNDEKİ AZINLIK ARAPLAR

Filistinliler, filistin topraklarında asli unsur iken azınlık konumuna getirilmiştir.Bunun sebebi islm dünyasının israilin filistinlilere ait toprakları hasız bir şekilde ele geçirip bu yerleşim bölgelerinde halka zülm ederek yerleşim yerlerini boşalmışlardır.

Kudüs ve 48 bölgesinde yaşayan filistinliler israil vatandaşlığını almalarına rağmen vatandaşlık haklarından faydalanamamaktadırlar. Kanun dışı ayrımcılığa ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır.

Uluslararası kurumlarda kudüs filistine ait iken bu durum yok sayılıp,israilin başkenti ilan edilmiştir.Bu konuda Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlardan ciddi bir adım atılmamıştır.

Kudüs ve çevresinde ki arap kesimlerin azınlık hale getirilmesine rağmen, israil bu azınlığı evlerini yıkıp, vatandaşlık haklarını ellerinden alarak ve utanç duvarını inşa ederek kudüs ve çevresinde ki demografik yapıyla oynamak süretiyle ve bütün islam aleminin kutsalı olan Mescid-i Aksayı yıkmaya çalışarak iddia edilen süleymen mabedini inşa etmeyi hedeflemektedirler.

DOĞU TÜRKİSTAN

Doğu Türkistanda 2016 yılına müteakip yaşanan insan hakları ihlalleri, Birleşmiş Milletler kararlarında geçtiği şekliyle ‘’ Irkı ve dini Aşağılama’’ olarak ifade edilebilir. Bu bağlamda uluslararası insan hakları örgütleri, BM ve İslam işbirliği teşkilatı başta olmak üzere insan haklarına saygılı devletler Doğu Türkistanda yaşanan bu vahşete dur diyecek önlemler almalıdır.

Yaşananlar dünyanın diğer bölgelerinde muslümanlara yapılan (Arakan, Kırım,Ortadoğu, Kuzey Afrika) zülümlerinden farklı bir özelliğede sahiptir. Doğ türkistanda Yaşananlar Dünya Kamuoyu tarafından öğrenilememektedir.

Şayet uluslararası güçler devreye girmediği takdirde Doğu Türkistanda yaşananlar tarihe 2. Endülüs vakası olarak geçecektir. Başta Türkiye olmak üzere islam dünyası meseleyi ivedilikle BM’ ler gündemine taşımalı islam iş birliği teşkilatı konuyu görüşmek üzere ve meselenin çözümü noktasında bu zulmü gerçekleştirenlere karşı yaptırımlar uygulaması kararları alınmalıdır.

SEMPOZYUMUN ÖNERİLERİ

Bireysel, kurumsal ve Devletler olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir; Bireysel olarak sosyal medyada kampanyalar başlatılarak , bu konular hakkında bildiklerimizi bulundugumuz her ortamda paylaşıp gücümüz yetigince maddi destek sağlanmalıdır.

STK lar olarak Bu tür sempozyum, konferans, basın açıklamaları , Fuarlar, resim sergileri ve benzer faaliyetlerin sürekli yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca Hükümetlerin bu konulara sahip çıkması noktasında baskı oluşturmalıdır.

Devletler olarak; Her mazlumun yanında sürekli gayret gösteren türk devleti başta olmak üzere islam dünyası meselekeri ivedilikle BM ler gündemine taşımalı, islam iş birligi teşkilatı konuyu göruşmek üzere ve meselelerin çözümü noktasında kararlar alıp harekete geçmelidirler.

Bu sempozyumda yurtiçinden ve yurtdışından gelen bütün konuşmacı arakadaşlara teşekkürlerimizi sunup, Uluslararası İyi Dünya Derneğinin Gelecekteki etkinliklerinde buluşmak üzere. Selam ve Dua ile.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@