banner5

banner29

19 Şubat "Anayasa kitapçığı" krizinin üzerinden tam 19 yıl geçti

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile dönemin Başbakanı Bülent Ecevit arasında 19 Şubat 2001’de yaşanan ve Türkiye’nin ekonomik olarak dibe vurmasına zemin hazırlayan ‘Anayasa kitapçığı’ krizinin üzerinden tam 19 yıl geçti.

Siyaset 19.02.2020, 15:43
19 Şubat "Anayasa kitapçığı" krizinin üzerinden tam 19 yıl geçti

19 Şubat 2001’de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı başlamadan hemen önce yaşanan ve ülkede kaosa neden olayda, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit’e doğru Anayasa kitapçığı fırlatmış, ardından gelişen açıklamalar neticesinde borsa düşmüş, faizler ve döviz fiyatları yükselmiş, Türkiye ekonomik olarak felakete sürüklenmişti.

Cumhurbaşkanı ile başbakan arasında yaşanan bu yüksek dozlu gerilim, Türkiye için içinden çıkılamaz bir krizin kapısını aralarken, ülke ekonomik yönden küçülmüş, birçok fabrika ve işletme batmış, binlerce kişi işsiz kalmıştı.

Türkiye’nin bir daha aynı felaketleri yaşamaması adına, 16 Nisan 2016’da yapılan halk oylamasıyla başkanlık sistemi yürürlüğe girdi.

Koalisyonlarla, Güneş Motel olaylarıyla, istikrarsız hükümetlerle hatırlanan çarpık sistemin yerine, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilerek yönetimde istikrarın sağlanması amacıyla hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ‘tek adam’ rejimi olarak niteleyenler, o günlerde yaşanan krizlere özlem duyuyor.

Tam 19 yıl önce yaşandı

Cumhurbaşkanı Sezer ile Başbakan Ecevit arasında yaşanan ve Türkiye’yi kaosa sürükleyen kavga, 19 Şubat 2001 Pazartesi günü yaşanmıştı.

MGK toplantısı öncesinde saat 09.30'da Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile dönemin Cumhurbaşkanı Sezer'in odasına geçti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Ecevit ve Yılmaz ile sadece tokalaştı, aralarında hiçbir konuşma geçmedi.

Ecevit: Yetkilerimi kullanmayı engelliyorsunuz

Toplantı saati geldiğinde Cumhurbaşkanı Sezer, MGK salonuna doğru yöneldi. Ecevit ve Yılmaz da kendisini takip etti. Bu yürüyüş sırasında Ecevit'in Sezer'e, "Yönetsel yetkilerimi kullanmayı engelliyorsunuz. Bankacılık Denetleme Kurulundan elinizi çekin" dediği duyuldu. Ancak Sezer, herhangi bir tepki vermedi.

MGK başladığında, Sezer herkese "Hoş geldiniz" dedikten sonra, "Gündeme geçmeden önce söylemek istediklerim var" diyerek, önünde bulunan bir dosyayı açtı.

Sezer: Beni yıpratmak için uğraşıyorsunuz

Başbakan Ecevit'e dönerek, "Sayın Ecevit; bankalarla ilgili benim Devlet Denetleme Kurulunu devreye sokmama tepki gösteriyorsunuz. Siz, basına 'Denetimin denetimi mi olur?' diyorsunuz. Burada yapılan nedir? Hükümet olarak kamuoyu önünde beni küçük duruma düşürüyorsunuz. Beni yıpratmak için uğraşıyorsunuz..." şeklinde sözler sarf etti.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Sezer, Ecevit'i, Beyaz Enerji operasyonunu yürüten Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Talat Şalk hakkında soruşturma açtırdığı için de eleştirdi.

Ecevit, bu noktada Sezer'in sözünü keserek, "Konuşmanız bitti mi?" diye sordu. Sezer, "Hayır bitmedi" diyerek ses tonunu yükseltip devam etti ve "Bu yoksul halkın bankalarda 12 milyar doları gitti. Bugün hala kamu bankalarında yolsuzluklar oluyor. DDK devreye girdi diye niye rahatsız oluyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Sezer: Alın okuyun o zaman

Ahmet Necdet Sezer, sözünün hemen ardından önünde duran anayasa kitapçığını havaya kaldırıp, "Denetimin denetimi mi olur diyorsunuz. Anayasa'nın 108'inci maddesi ortada. Bal gibi olur. Anayasayı bilmiyorsunuz, bu sözleri söylüyorsunuz." dedi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan araya girdi ve "O Anayasayı bir de biz görelim, anlayalım." karşılığını verdi.

Sezer, Özkan'ın bu sözüne sinirlendi ve elinde tuttuğu anayasa kitapçığını, Ecevit ve Özkan'ın bulunduğu yöne doğru fırlatarak, "Alın okuyun o zaman." diye bağırdı. Anayasa kitapçığı Ecevit ve Özkan'ın arasına düştü.

Bu tavır üzerine Ecevit, sinirli bir havada masadan kalktı. Hemen ardından Mesut Yılmaz da kendisini takip etti. Başbakan Ecevit, kapıyı çarpıp salonu terk ederken, gerilim de arttı. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, hemen devreye girip, Ecevit'in önüne fırlattığı anayasa kitapçığını aldı ve Sezer'in bulunduğu yöne doğru aynı şekilde fırlattı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, kuvvet komutanları ve bürokratların gözleri önünde gerçekleşen görüşme sırasında Sezer, ellerini iki yana açıp, "Ben ne dedim ki, sadece olanları ve olması gerekenleri anlattım." dedi.

Ecevit: Terbiye dışı bir üslupla…

Başbakan Ecevit, toplantıyı terk etmesinden kısa bir süre sonra kameraların karşısına geçti ve MGK toplantısında Sezer'in kendisine anayasa kitapçığını fırlattığını söyledi.

Ecevit, tüm Türkiye'nin izlediği açıklamasında, Sezer'in "terbiye dışı bir üslupla" kendisine ağır ithamlarda bulunduğunu belirterek, "Ya kendisine aynı üslup içinde yanıtta bulunacaktım veya toplantıyı terk etmek zorunda kalacaktım." ifadesini kullandı.

“Ben bu davranışın terbiyesizlik olduğunu söyledim”

Hüsamettin Özkan ise, "Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olmaması gereken bir şey yaşandı. Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'a yönelik üslubu hele hele Anayasayı fırlatır gibi önüne atması kabul edilir gibi değildi. Ben bu davranışın terbiyesizlik olduğunu söyledim." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (1)
vatandaş 1 yıl önce
Necda sezer Allah bizleri bunun gibilerden korusun...........
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?